Sağlık

Bayat Yumurta Yenir mi?

Bildiğimiz gibi yumurta, protein bakımından oldukça zengin ve farklı pişirilme yöntemleriyle çoğunlukla kahvaltıda tüketilen faydalı bir besindir. Tüm besin uzmanları/doktorlar tarafından da protein kaynağı olarak belirtilmektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken konulardan biri yumurtanın temizliğidir.

Tavuğun ve yumurta üretim yerinin (kümes, tavuk çiftliği vs.) temiz olması gerekir. Temiz olmayan ortamdan yumurtaya salmonella adlı zararlı bir bakteri bulaşır. Bu bakteri yumurta pişirildiği taktirde herhangi bir probleme yol açmasa da çiğ tüketildiği zaman (mayonez gibi sos ve soğuk gıdalar.) bu bakteri insana bulaşmaktadır. İnsana bulaştığı taktirde oldukça zararlı enfeksiyonlara yol açmaktadır ve tedbir alınmadığı taktirde ölüme bile yol açabilir.

Salmonella, Bu bakteri türü insanda gıda zehirlenmelerine yol açan bir türdür. Tifo ve paratifo gibi hastalığına da yol açabilmektedir.

Yanlış Tüketilen Yumurtanın bazı zararları 

 Yumurta yanlış besinle ( pastırma,sucuk gibi.) yenildiği taktirde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olasılığını arttırır. Bizzat ben de bu şekilde tüketmeye bayılıyorum ancak zararlı yönleri maalesef mevcut. Yumurtanın ıspanak gibi sebzelerle tüketilmesi daha sağlıklı olduğu söyleniyor.

Bir yaşını doldurmayan çocuklara yumurta verilmesi önerilmiyor.

 Yumurta sarısı fazla yağlı olduğundan kolesterolün çıkmasına sebep olabilir.

Yumurtaya karşı alerjik durumu olanların yumurta tüketmemeleri gerekir. Günde 3 veya daha fazla yumurta tüketen bireylerde de alerjik durum daha sonra oluşabilir.

Yumurtanın Bayat Olduğunu Nasıl Anlarız?

Yumurtayı kırdığımız zaman sarısı beyaza karışmış ise o yumurta bayattır.

 Yumurtayı ışığa tuttuğumuz zaman yumurtanın gözenekleri rahat görünüyor ise bayattır.

Yumurtayı haşlayıp soyduğumuz zaman hızlı ve çabuk soyuluyorsa yumurta bayattır.

Yumurtayı bir tuzlu su içene koyduğumuz zaman dibe batma olursa taze yüzeyde ise bayattır diyebiliriz. Örnek batma resimi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds