Bayram Ola Bayramlarımız

Bayramların milli kültür ve geleneğimizde ayrı yeri var. Bayram biraz daha farklı bir atmosferde yaşanması gereken özel günlerdir. Bu günlerde ülkenin normalde olduğundan daha fazla birlik ve beraberlik içerisinde olması gerekir. Bayramların inanan ya da inanmayan tüm insaları kapsayan evrensel bir yapısı vardır. Ülkemizde inançlı inançsız tüm insanlar için “bayram”ın yeri ayrıdır. Bayramlar bayram ola; Bayram bambaşka.

İlginizi Çekebilir:  Feminizme Eleştiri

Bayramı kimin nasıl geçirdiğiminin herhangi bir önemi yok. Bayram tatilde de akraba ve büyüklerin ziyaretlerinde de aynıdır. Yalnız bayramı geçirme anlayışlarının farklı olmaları birileri hakkında kesin hüküm vermenin bir parametresi olmamalı. Belki bayramı tatilde geçiren insanın sizin gibi ziyaret edeceği ahbap ya da büyükleri yoktur. Belki Bayram küçüklükten beri bayramını tatilde geçirenler için kafa dinleme anlarıdır.

İlginizi Çekebilir:  Ethem Sancak: Bir Arap Ruhunu Batıya Satmış Elli Türk’e Bedeldir

Bayramı ötekileştirme aracı olarak kullanıp onlar, biz, siz ayrımı yapmak, kendi yaptığını yine kendince daha anlamlı kılmaktan başka bir şeye yaramıyor açıkçası. Vicdanen kendini rahatlatma da olabilir bu ama bayramı dolu dolu kutlayanlar ile bayramı kafa dinleme için kullanan insanlar arasında “insan” kavramı bakımından hiçbir fark yok.

Eğer bayramınıza hakaret ediyor; Bayramı kutlamamanızdan dolayı size ağır ithamlarda bulunuyorsa birileri o zaman bazı sorunlar baş gösterebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  AKP'li Menderes Türel'in Eşi Ebru Türel'den Belediye Çalışanlarına Şok Kumpas Senaryo Dersi

Kutlayanı kutlamayanı; Bodrum’da geçireni, köyünde geçireni dahil her farkıyla Bayram bizim bayramımız. Başkalarının olmayan bayram meselesinde kendimizi keskin bıçaklarla bölmenin zararı yine kendimize olacaktır.

Bayramı en güzel haliyle geçirebilmek aslolan; kendimizce iyi geçirmişseniz, ötekilerinin asılsız iddialılarına kulak asmamakta fayda var.

Velhasıl bayram ola bayramlarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi