Sezen Aksu: Ölümsüz Sanatçı

Hiç eskimeyen şarkılar olur, melodisini duyduğunuz zamanda sizdeki kalıcı etkileri canlanır, kendinizi müziğin akışına bırakır, zihninizde bambaşka hayalleri canlandırırsınız. Ölümsüz şarkılardır bunlar. Bir de ölümsüz sanatçılar, ölmeyen sesler var. İşte onlardan biri de Sezen Aksu.

Sezen Aksu, yılların eskitemediği, üzerinden yıllar geçse de hala yeni ezberlen bir şiirmiş gibi heyecan verir insana. Muazzam bir ses, başka dünyalardan gelmiş bir yetenek abidesi: Sezen Aksu.

Başka sevgilerde teselli bulunca diye söze başladığı “Tükeneceğiz” şarkısını duyduğumuzda bu şarkıyı bir daha Sezen’den başkası seslendirmesin diye hatırlandığımız olur, yakıştıramayız o şarkıya başka bir sesi.

İlginizi Çekebilir:  Kendine FETÖ Uzmanı Diye Kart Çıkaran ve 4 Yıl İşe Gelmeyip 270 bin Lira Para Alan Çetin Acar Kimdir?

Camlara akseden yağmur damlaları gibi aheste, yere düşen kar tanesi kadar hafif parçalarıyla ruhu arındıran bu sesin aktif sanatçılık kariyerini noktalama ihtimali bile insanı üzebiliyor.

“Biraz pop biraz Sezen” mottosuyla öne sürdüğü son albümü de dahil hemen hemen tüm parçaları büyüleyici bir etkiye sahip. Cem Yılmaz’ın bir filminin fragmanında geçtiği sahnede UFO’nun içerisinden çıkan uzaylının Sezen Aksu dinlemesi, işe mizahi bir boyut katsa da ülke için nadir “ortak ses”lerden biridir Sezen Aksu.

İlginizi Çekebilir:  İSPARK Çalışanı Bekir Aslıtürk Kimdir?

Uzaydan tanımadığımız başka canlılar gelse ve her millete de dese “bize müzik dediğiniz o şeyi dinletin”. Ben oyumu Sezen Aksu’dan yana kullanırdım tartışmasız.

Sanatçı var sanatçı var diyerek ayrı bir eleştiri boyutu kazandırdığımızda Sezen Aksu ile modern zamanın sanatçılarını kıyaslıyorum ister istemez fakat Sezen Aksu’nun tarafı kat ve kat daha üstün geliyor.

Sezen Aksu dinlemek güzeldir. İnsanı hüzne boğmayan “jiletletmeyen” türdendir. Garip bir üzüntüye sevk eder sizi ama siz bu üzüntüden zevk duyarsınız. İster istemez Sezen Aksu bulur sizi. Bazen arabada bazen bir kafede ansızın yakalar Sezen Aksu şarkıları. “Öffff şimdi yeri değil” tepkisi en son onun şarkılarında verilir. Kapatmak istemez, başka şarkı çıkınca kapatmak istersiniz. Ve çoğu zaman sizi hatırlatan şarkıları olur. Sezen Aksu’yu belki de bu yüzden çok seversiniz. Sizi anlatır, sizi dahasıyla okur, betimler, çizer, üzer, sevindirir, ağlatır, güldürür…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi