Bebekler Uykuda Neden Çığlık Atar?

Bebeğiniz bir an huzur içinde uyuyor, sonra bir siren gibi çığlık atıyor. Bu herhangi bir ebeveynin sinirlerini bozmak için yeterlidir. Peki bebeğim neden uykusunda çığlık atıyor?

Çoğu zaman, çocuk doktorları bebeklerin uykularında herhangi bir nedenle çığlık atabileceğini açıklar. Brave Care Pediatri Uzmanı ve Baş Tıbbi Görevlisi Dr. Corey Fish Romper’a “Bir bebek, tıpkı bizler gibi kötü bir rüya görürse uykusunda ağlayabilir veya çığlık atabilir” diyor. “Hepimiz kabus görmüşüzdür ve bebekler bu açıdan farklı değildir. Ayrıca mide rahatsızlığı yaşıyor olabilirler ve gazlarının çıkarılması gerekebilir, bebek bezinin değiştirilmesi gerekebilir veya sadece odanın sıcaklığından rahatsız olabilirler.” “Pozisyon değiştirmek, herhangi bir rahatsızlık hissetmek, hatta gaza sahip olmak gibi basit bir şey – bebeklerin uyurken gürültü yapmasının tüm bu olası nedenleri olabilir mi? Kesinlikle,” diyor çocuk doktoru ve PM Pediatri Kıdemli Tıbbi Danışmanı Dr. Christina Johns, Romper’a. Bebeklerin genç yaşta sadece çok fazla iletişim yöntemi vardır, bu nedenle çığlık atmak birçok temel ihtiyaç için başvurdukları yanıt olabilir. Ancak diğer durumlarda, bebekler gece terörü olarak bilinen bir şey yüzünden geceleri çığlık atarlar.

İlginizi Çekebilir:  Pulmoner Emboli Nedir?

Uykuda Çığlık Hakkında
Happiest Baby’nin kurucusu, SNOO’nun yaratıcısı ve The Happiest Toddler on the Block’un yazarı olan çocuk doktoru Dr. Harvey Karp, Romper’a “Bir çocuk uykusunda çığlık attığında, muhtemelen bir gece terörü yaşıyordur” diyor. . “Bunlara tanık olmak korkutucu. Çocuğunuz çığlık atabilir, sırtını kamburlaştırabilir, yüzü korkuyla dolmuş olabilir. Terliyor ve ağır nefes alıyor olabilirler.” Bu ebeveynleri ilgilendiriyor çünkü çocuk uyanık görünebilir, ancak Dr. Karp’ın daha fazla açıkladığı gibi aslında derin bir uykudalar.

Gece terörü, genel kabuslardan farklı olabilir. Dr. Fish, “Sözsüz çocuklarda emin olmanın bir yolu olmasa da, tipik olarak bu çocukların kelimenin tam anlamıyla kabus gördüklerini ya da ertesi gün hatırlanan kötü bir rüya gördüklerini düşünmüyoruz” diyor. . “Gece terörüne neyin neden olduğunu tam olarak kimse bilmiyor, ancak bunların gelişimin normal bir parçası olduğu düşünülüyor.”

İlginizi Çekebilir:  Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis Nedir?

Aslında, bu durumdaki çocuklar da biraz hareket edebilir. Dr. Johns, “Gece terörü, çocuk hala uykudayken ortaya çıkar, ancak dimdik oturup çığlık atarak uyanık görünürler” diyor. “Tamamen iyi huylu bir fenomen. Bir ebeveyn olarak izlemek korkutucu ama bu, tıbbi olarak devam etmekle ilgili bir şey olduğu anlamına gelmiyor.” Onlar da mutlaka hızlı değiller. Aslında, StatPearls’deki 2020 tarihli bir incelemeye göre, gece terörü bölümleri 45 ila 90 dakika arasında sürüyor. Gece terörüne tanık olan ebeveynler için bir tür çile haline gelebilirler.

Bebeklerde Uykuda Çığlığa Karşı Ne Yapmalı?
İlk dürtünüz, görünüşte sıkıntılı çocuğunuzu uyandırmak olabilir, ancak çocuk doktorları bu fikre karşı dikkatlidir. “Gerçekten, yapılacak şey, çocuğunuzu rahatsız etmeye ve uyandırmaya çalışmak değil, onu rahatlatmak ve onu uyandırmaya çalışmadan, çok sakin ve yatıştırıcı bir şekilde yeniden uykuya yatırmaya çalışmaktır” diyor Dr. Johns.

İlginizi Çekebilir:  Kızamıktan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Çoğu durumda, çocukların gece korkuları çocuktan çok ebeveyni ilgilendiriyor. Dr. Karp, “Bu rahatsızlıkları terör olarak adlandırsak da, çocukların korku yaşayıp yaşamadığını bile bilmiyoruz” diyor. “Ama bildiğimiz şey, ebeveynlerin yaptığı hiçbir şeyin yardımcı olmadığı. Birkaç dakika sonra çocuklar genellikle tekrar uykuya dalarlar ya da uyanırlar, sersemlemiş bir halde, olayı hatırlamazlar.” Ama yine de hatırlıyorsun. Gece terörü olan bir çocuğa sahip olmanın zorlukları, uyku yoksunluğu ve ebeveyn için endişe duygularını içerebilir, bu nedenle bu deneme aşamasında kendinize de dikkat edin.

Buna değer, bu çığlık seansları çoğu çocuk için olağandışı bir şey değil. Gece terörü, “büyüdükleri bir şeydir. Bu, gelişimleriyle ilgili herhangi bir şey olduğu veya endişe verici bir tıbbi durum olduğu anlamına gelmez” diyor Dr. Johns. Belki de hiç kimse, çocuğunuzun gecenin bir yarısında ölüm perisi gibi çığlık atacağı gerçeğinden bahsetmedi – hiçbir şey yanlış değilken – ama bu sizin için ebeveyn hayatı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara