Behzat Ç.’den Söz’e Evrilen Star TV

Behzat Ç.’yi nasıl bilirdiniz? Ya da son dönemin popüler dizisi olan Söz’ü? Hangisini izleyenlerdensiniz? Behzat Ç.’den Söz’e evrilen Star TV, içeriği hakkında endişelendirmiyor mu?

Emrah Serbes’in ölümsüz eseri olan Behzat Ç. toplumun aksayan yönlerini, halktaki bozulmaları, Türk toplumunun gerçek yapısını olduğu gibi anlatan bir baş yapıttı.

Söz dizisi ise hükümetin bilinçli bir şekilde yürüttüğü algı operasyonunun Star TV ayağı.

Olacak O Kadar havasında, gerek eleştirel gerek mizahi unsurları ile ülkeyi olduğu gibi yansıtan, yansıtırken de birtakım yönleri olduğundan fazla gösteren Behzat Ç.’nin yayın hayatının bitmesi, medyada var olan sansürün ne boyutlara ilerlediği hakkında önemli bilgiler veriyor.

Söz dizisi, ülkenin içinde bulunduğu ruh halini toplumun genel yapısına enjekte etmek için dizayn edilen, toplumun askere ve askeriyeye bakışını yeniden inşa etmek için çekilen bir dizi. Şimdiden geniş kitlelerce takip edilen Söz dizisi, bu algıyı yakalamış durumda.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından askeriyeye olan negatif tutumu, radikal bir biçimde değiştirmek ve askere olan sempatiyi artırmak için, hükümet destekli çekilen Söz dizisi, Star TV’nin de artık hükümet planlarının güdümünde hareket ettiğinin apaçık bir göstergesi.

Televizyon dizilerine baktığımız zaman, hükümeti eleştiren ya da hükümetin adımlarına karşı çıkan bir oluşum var mı? Hayır. Göstermelik birkaç gazete dışında hükümetin istemediği şeyleri yazan bir medya dahi söz konusu değil.

Şu an yazılı ya da görsel herhangi bir medyayı incelediğimiz zaman, öğrenilmesi istenen bilgileri öğrenmek dışında herhangi bir alternatifimiz var mı? Hayır.

Hükümet şunları şunları öğrenin, bunları bunları yazın derken yüzde kaçımız bu bilgilerin haricinde bilgilere ulaşabiliyoruz?

Kuzey Kore’den herhangi bir farkımız şu an da söz konusu olabilir mi?

Yavaş yavaş, ağrılı bir sürecin içerisinden geçiyoruz. Hep beraber aktığımız derenin sonunda bir şelale var ya da bir uçurum. Ya uçsuz bucaksız bir güzellik bizleri bekliyor olacak ya da korkunç bir sonla karşılaşacağız. Uçsuz bucaksız bir güzelliğin bizi beklediği oldukça zayıf bir ihtimal. Zira derenin suyu giderek azalıyor. Azalan su, hepimizin sonunu getirecek.

Her şeyin hayırlısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle