Beka Sorunu Tam Olarak Ne Anlama Geliyor? Türkiye’nin Beka Sorunu mu Var?

Yerel seçimler öncesinde en çok konuşulan konu başlıklarından biri beka sorunu oldu. Cumhur İttifakı, seçimler öncesinde beka sorunu üzerinde çaba sarf etti ve seçilme nedenini de ”beka” olarak lanse etti. Peki beka sorunu tam olarak ne anlama geliyor? Türkiye’nin gerçekten de beka sorunu var mı? Bu yazımızda kısaca ”beka sorunu”na değineceğiz.

Beka Sorunu Nedir?

Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin seçimler öncesinde dile getirdiği ve pek çok kanal ve gazetede de uzun uzun tartışılan beka sorunu, ülkenin gelecekte ne olacağı ile ilgili bir konudur. Türkiye’nin ilerleyen süreçte ne gibi senaryolarla karşılaşacağı, hangi tehditlerle yüz yüze geleceğinin bilinmemesi, devleti yöneten ve idareyi elinde bulunduran kişi/kişilerin yetkinliğinin olup olamaması gibi konular beka sorunu başlığı altında tartışılan konular arasında yer almaktadır. Konuyla ilgili olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Beka sorunu yok demek, tarihi şark meselesine göz yummak demektir. Beka sorunu yok demek milli mücadeleyi unutturmak demektir.” ifadelerine yer vermişti.

Beka; devletin varlığını ve birliğini korumak, devletin düşman devlet ve unsurlara karşı direnç ve gücünü artırmak olarak tanımlanır.

Ülkenin Yönetimi Endişesi

Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin beka sorunu çerçevesinde en çok üzerinde durduğu konu ”yönetim” oldu. Nitekim Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı açıklamaları da bunu doğruluyor. Örnek vermek gerekirse Erdoğan’ın Düzce’de yaptığı mitingde Mansur Yavaş hakkında ”bu zat belediye başkanlığı yapacak kapasitede değil” sözleri beka sorunun en çok ‘yönetim’ kısmında ele alındığını gösteriyor.

Türkiye’nin Beka Sorunu mu Var?

Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’ne göre evet. Nitekim her iki parti de ülke yönetiminin muhalefetin kontrolüne geçmesinin, ülkenin geri gitmesine neden olacağı kanaatinde. Bu kanaat de Ak Parti ve MHP’nin diğer partilere ‘tecrübesiz’ ve ‘kifayetsiz’ olarak bakmasına neden oluyor.

Yavuz Ağıralioğlu’nun ‘Beka Sorunu’ Konuşması

İyi Parti İstanbul milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun beka sorunu hakkında yaptığı konuşma, bu konuda yapılan en aklı selim yorumdur. Ağıralioğlu’nun yorumu şu şekilde:

Süreklilik Anlayışı

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ‘devlette süreklilik esastır” anlayışı çerçevesinde beka sorunu da bir mesele haline getirilmiştir. 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde de beka sorunu sıkça dile getirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: