“Bence” Diye Başlayan Sözler Fikir Değildir

Bence diye başlayan sözler fikir değildir. Bir ruh halini yansıtır. Bence diye başlayan sözler kurduğunuzda bir fikir beyan etmiş olmazsınız. Bence diye başlayan sözler fikir fikir yerine ruh halini yansıtır.

Olaylar ve gelişmeler karşısında herkesin bir görüşü olur ve görüşler genellikle belirli dayanaklarla konuya dahil edilir. Bir konu üzerinde fikir belirtmek için konu hakkında yeterli bir bilgiye sahip olmak gerekir.

Fakat “bence” diye başlayan sözler fikir değil, aksine ruh halini yansıtan cümleler içindir. Özellikle bilimsel tartışmalarda “bence” sözünün herhangi bir önemi yoktur. Neden?

Bence diye başlayan sözler, kişinin içinde bulunduğu durumu yansıtır. Kişinin çevre şartları, yetiştiği ortam veya gördüğü, duyduğu şeyler üzerine bir yargıya varmadan önce duygusal olarak beyanda bulunan kişiler genellikle “bence” sözünü kullanır. Çünkü “bence” sözü, rasyonel değil duygusal bir açıklamadır.

Duygusal yaklaşılan her konu da bilimsellikten ve gözlenebilirlikten uzak olduğu için “bence” sözünün fikir değeri taşımadığını görüyoruz. Bu çerçevede değerlendirmek gerekirse “bence” sözünün inanılırlık ve güvenirlik oranı sıfıra yakındır.

Bir bilim insanından “bence” sözünü duyamazsınız. Zira bilim insanları, görüşlerini belirli bir temele dayalı olarak ortaya atarlar. Akademik anlamda “bence” sözünün değeri olmasa da akademi dışında “bence” sözünün elbette ki bir önemi var.

İnsanların diğer insanları kendisine inandırmak ya da diğer insanları etkilemek için evvela “bence” sözünü bırakması gerekir. Zira “bence” sözünün herhangi bir önemi ve değeri yoktur. Özellikle müspet ilimlerde “bence” sözü, fazlasıyla gereksiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi