Sincan Denilince Akla İlk Gelenler

Ankara’nın güneybatısında merkeze olan hayli uzaklığı nedeniyle özerk bir bölgeymiş havası veren Sincan’ın nüfusu bir milyona yaklaşmış durumda. Bölgeyi demografik açıdan incelediğimizde ilçeye göç edenler genellikle İç Anadolu bölgesinden; Yozgat’tan, Çankırı ya da Çorum’dan. Semt hakkında pek çok efsane dönse de biz sizler için Sincan denilince akla ilk gelen şeyleri derledik.

Şahin

Her yerde ve herhangi bir zaman diliminde jargonu da dahil ederek “faça” bir şahin; modifiye bir şahin, son ses bangır bangır müzik çalan bir şahin, “yanlayan” bir şahin gibi alt türden bir sürü şahin görebilirsiniz. Şahin’i olanlar gençlerin, küçükken bisikletin tekerine plastik şişe takıp çıkardığı gürültüye sevinen çocuklar olma ihtimali çok yüksek. Zira hepsinde bir egzoz sevdası var. Kulak delen bir egzoz.

Gimsa

Semtin simgesi olarak belediye logosunda yer alsa kimsenin bir ses etmeyeceği aksine memnun kalacakları, semt sakinlerinin BİM gibi kendi apartmanlarının altında da görmek istedikleri bir marketler zinciri Gimsa. Diğer marketlerle kıyaslandığında ucuzluğu ve fiyat-performans bakımından kaliteli oluşu, semt ahalisi tarafından “marka sadakati” çerçevesinde oldukça sevilmesine/tutulmasına neden olmuş. Sincan’a yolunuz düşer de giderseniz uğrayın pişman olmazsınız. Ha bir de Sincan’da rastgele birine sorsanız bir yakını kesinlikle Gimsa’da çalışmıştır.

Harikalar Diyarı

Alice Harikalar Diyarında kurgusal bir hikayeyi gerçeğe dönüştürme amacıyla inşa edilmiş daha sonra Alice’in Harikalar Diyarında mangalın ne işi var sorusunu cevap bulunamayınca öylece kalmış, ne olduğu belirsiz ama her türden masal kahramanlarının yer aldığı park, Avrupa’nın ikinci büyük parkı.

Sincanlı Oturuşu

İki ayağın da dizden kırık bir vasiyette yatay “v” şeklinde bükülüp vücut ağırlığının tamamını iki ayak üzerinde bindirme hareketi ya da bu kadar anlattık anlamadık diyorsanız “ayakyolu oturuşu” şeklinde tanımlanabilecek bir tür oturma şekildir. Ekseriyetle Sincanlı çocuk, genç ve yetişkinlerin Sincan oturuşu ile hafifçe yüksek noktalara tünediği görülür. İki kol ise diz hizasından birleştirilerek önde kavuşturulur ve bir elde muhakkak bir adet tespih bulunur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.