Bench Press Yaparken Göğsümü Hissetmiyorum Sebebi

Bench press göğüs kaslarını çalıştıran en önemli hareketlerden biri olmakla beraber fitness ve vücut geliştirme sporlarının yanı sıra güreş sporlarıyla ilgilenenler için de press basmayı güçlendirmesi açısından çok önemlidir. Ağırlığı kaldırırken çalıştığınız kası tam manasıyla hissetmeniz gerekir hatta, psikolojik olarak da çalıştığınız kasa odaklanmak size daha fazla güç vereceği gibi, yapılan araştırmalarda kas gelişimini %10-20 oranında arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu temel hareketi yaparken göğsü hissetmiyorsanız bunun birkaç sebebi olabilir.

Yanlış Tutuş Açısı

Eğer barı düzgün bir şekilde kavramıyorsanız tutuş açınız dolayısıyla ağırlığı kolunuzla kaldırıyormuş gibi harcadığınız enerjibin çoğunu arka kol kaslarına vermiş olursunuz. Ayrıca, barı geniş tutmalı barı çok dar bir şekilde kavrarsanız, neredeyse yalnızca arka kol kaslarınız çalışır. Ayrıca kavrama sırasında elinizi bir pençe gibi düşünüp çok sıkı kavramanız gerekmektedir.

Vücut Pozisyonu Nedeniyle Göğsünüzü Hissedemezsiniz

Bundan tam olarak kastettiğimiz şey, sehpaya uzandığınız vakit sırtınız sehpaya temas edecek şekilde dümdüz yatmak yerine göğsünüzün tam arkası hafif kambur olacak şekilde kavis vermeniz gerekliliğidir. Pozisyonu bu şekilde alırsanız göğüs kaslarına daha rahat konsantre olabilirsiniz.

Bu hareketi yaparken dikkat etmeniz gereken temel noktalar bu olmakla beraber son olarak ekleyebileceğimiz şey kaldırabileceğinizden çok fazla ağırlığa yüklenmenizdir. Bu ağırlığı dengesiz kaldırırken kol kaslarınızdan da destek almanıza neden olur. Böyle yapılan bir bench press hareketi sizin için yarardan çok zarardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: