Mizah

Berber Sırası Beklemek

Berber sırası beklemek, ülkemiz erkekleri için, önemli bir ritüeldir. Günümüzde bazı berberlerin randevu ile çalıştıklarını göz ardı edecek olursak. Sıra beklemek, kaçınılmaz bir hal alıyor. Beklemek de olmak da ayrı bir sıkıntı sürecidir. Berber sırası bekleme eylemini ya da tıraş olma eylemini hayatında en az birini yapmış olanlar aşağıdaki ikonların en az birine rastlamıştır.

Duvardaki Erkek Manken Resimleri

En az bir adet olmak üzere, dükkanın muhtelif yerlerinde bu tabloya rastlamışızdır. Ya da en azından tabelaların yanında, sağında veya solunda bu resimleri görmüşüzdür. Dükkana girerken, resimlerdeki saç modellerinden biri ile çıkmayı arzularsınız. Brad Pitt olma hayaliyle gelirsiniz, Polat Alemdar’ın beş numara saçıyla çıkarsınız. Çoğumuz bu resimlere aldanıp, berberlerde çook sıra beklemişizdir.

Masalardaki Gazeteler

Muhakkak bir berber dükkanının olmazsa olmazları arasındadır. Müşterilerin canı sıkılmasın, bir şeyler okusunlar bari diye, gayet iyi niyetli konulmuş olan gazetelerin okuyucuları, kimi zaman magazin sayfalarına, kimi zaman da spor sayfalarına kayar. Bir dayımız, kesinlikle bu gazeteleri okur.

37 Ekran Televizyon

Dükkanın tam köşesine, neredeyse tavana asılı bir biçimde duran televizyonlar, bazen berberin elinin kayıp, saçı tren gibi ortadan ikiye bölmeye neden olabiliyorlar. Mutlaka Arka Sokaklar izlenir ara sıra da haber kanalları açık olur. Tıraş olan başını ekrana doğru çevirdiğinde ise berberin iki eliyle başınızı aynaya çevirmesine maruz kalırsınız ama berber ekranı izlemeye devam eder.

Beyin Yakan Aynalar

Dükkanın içinde, nerdeyse her duvarda mutlaka devasa aynalar bulunur. Özellikle koltukların arkasında kalan aynalar, beyinlerin yanmasına sebep olur. Saatler karıştırılır, dükkana girenler karıştırılır. Koltuktan ininceye kadar, dükkanı ters zannedersiniz.

Saçları Toplayan Çıraklar

Genellikle berber dükkanlarının zeminleri, saçlardan dolayı gözükmez. Özellikle Arefe günü berberler o kadar kalabalık olur ki, sıra size gelene kadar, iki bölüm Arka Sokaklar bitirir, tüm gazeteleri baştan sona okursunuz. Bu anlarda on dört, on beş yaşlarında bir çırak, elinde fırça ve kürekle gelir ve zemindeki saçları toplamaya başlar. Sarı, siyah, hafif kırçıl ya da bembeyaz saçların harman olduğu zeminin süpürülmesi, çoğu zaman hoşumuza gider.

Raflardaki Kozmetik Ürünler

Binbir çeşit kozmetik ürünler raflara gelişigüzel yerleştirilmiş, sağlı sollu uzanıp gider. Berberin saçı tıraş ettiği anlarda gözlerin buradaki markalara takılmaması imkansızdır. Şampuanlar, parfümler, saç spreyleri…

Saçın Yıkanması

En istenmeyen saç kesim aşamasıdır. Berber yüzünüze, sağınıza, solunuza fön makinasını tuttuktan sonra, sıra saçın yıkanması aşamasına gelir. Önce koltuk, ayak yardımıyla iki üç kademe yükseltilir. Yine berber, iki eliyle kafanızı musluğun içine sokar ve suyun biraz ılımasını bekler. Tabi bu arada siz, hiç izlemediğiniz Arka Sokaklar’ın heyecanlı bir sahnesine kafanızı çevirmek istersiniz ama kafa bir kere o musluğun içine girmiştir.

 

Berbere yazılmış bir Posta şiiri:

Bu da böyle;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds