Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olmak Nedir?

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak, ülkemiz vatandaşlarının ve daha acısı ülkemiz aydınlarının içinde bulunduğu ve sıkça yaptığı eylemlerin başında yer alıyor. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak nedir? Neye denir? Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak deyimi ile ne anlatılmak istenmektedir? 

Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olmak Ne Demek? 

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak deyimi ile anlatılmak istenen şey, kişilerin belirli konular ve olaylar üzerinde yorumlarının bilgiden yoksun olmasıdır. 

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak, bir konu üzerinde sallamaktan farksızdır. Çünkü bir insanın bir konu üzerinde yorum yapabilmesi için evvela o konu üzerinde bilgi sahibi olması gerekir. 

Fikir, bilgiden sonra üretilir. Üretme aşamasında bilgi, fikirden önce gelir ve bu şıranın karışması yetkinlik açısından zararlı ve kötüdür. 

Bir ülkede, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların sayısında bir artış varsa veya mevcut sayılarda bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların sayısı bir hayli fazlaysa o yerde “cehalet” hakimdir. 

İnsanlar, bir şeyleri okumadan veya bir şeyler hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya eğilim gösterebilir. Bunda hiç şüphesiz insanların karakteri daha çok ön plana çıkmaktadır. 

Kişinin bir şeyler hakkında yorum yapabilmesi için o konuyu önce araştırması gerekir. Mesela kuantum fiziği hakkında hiçbir şey bilmeden yorum yapabilmeniz mümkün müdür? Elbette ki hayır. 

Ya da İlber Ortaylı olduğunuzu düşünün. Roma tarihi hakkında,  Türkiye’de uzman denilince akla ilk gelen kişilerden biri olsa da, İlber Ortaylı bile çantasını biraz karıştırması gerekiyor. Uzun sözün kısası allame-i cihan olsanız dahi bir konu hakkında kısıtlı bir bilginiz varsa o konu üzerinde yorum yapmaktan kaçının. Hem başımıza ne geldiyse ehil olmayanların olaylara karışmasından gelmedi mi? 

İlginizi Çekebilir:  Hayat Kararlardan Oluşur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce