Eğer Bir Ürüne Para Ödemiyorsanız Asıl Ürün Sizsiniz

Eğer ürüne para ödemiyorsanız asıl ürün sizsiniz. Asıl ürün olan bir malı ya da hizmeti kullanırken para ödemeyenlerdir. Mesela Google, Facebook ya da diğer sosyal medya araçları. Nasıl? Bu sosyal medya araçları sizi nasıl ürün olarak kullanır?

Pahalıysa vardır bir marifeti ucuzsa vardır bir illeti sözünü hatırlatan ve İngilizcede “if you don’t pay the product; you are the product” şeklinde bilinen söze göre asıl ürün sizsiniz. Size hizmeti ücretsiz sunanlar ise sizi kullananlar.

İlginizi Çekebilir:  Hak Nedir?

Mesela Google’a para veren kimse yok. Araştırma yapmak ya da can sıkıntısını gidermek için Google’a hepimiz çeşitli şeyler yazıyor ve bunun için herhangi bir ücret ödemiyoruz. Peki Google bizi nasıl ürün olarak kullanıyor?

Mesela Google’a beyaz eşya, laptop, kazak, tatil beldesi, telefon fiyatları gibi fazla ütopik olmayan ve aratılabilecek kelimeler yazın. Daha sonra, unutun o aradığınız kelimeyi ve birkaç gün sonra Google’a bir şeyler aramak için girin. İlk gördüğünüz reklam beyaz eşya, laptop, kazak, tatil beldesi, telefon fiyatları gibi reklamlar olacak. Yani siz bir veri olarak kullanılıyorsunuz. Bu uygulamalar sizi bir veri olarak kullanıyor ve aktarılması gereken yerlere aktarıyor.

İlginizi Çekebilir:  Sadece Mutluluk Üzerine

Hiçbir şey bedava olamaz. Kapitalist düzenin devamı ve uzantısı olan ekonomik sistemde bunun başka bir açıklaması yok. Her kurum ve şirketin kampanya ve hizmetlerinde kullandığı argüman ve sözlerinde “kar” ve “çıkar” en önemli olgu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri