Etesien Rüzgarları Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Türkiye’de yerel rüzgarlar, çevresindeki basınç merkezleri veya yer şekillerinin özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Meltemlere göre daha uzun süreli olan bu rüzgarlar, genellikle geldikleri yerlere göre isimlendirilirler. Türkiye’de kuzeyden gelen rüzgarlar; Poyraz, Karayel ve Yıldız iken; güneyden gelen rüzgarlar lodos, kıble ve samyelidir. Bu rüzgarlar arasında bir de etesien rüzgarları bulunmaktadır. Peki etesien rüzgarları nedir? Etesien rüzgarlarının özellikleri nedir, nerelerde eser, hangi bölgelerde daha çok görülür? Kısaca etesien rüzgarları. 

Etesien Rüzgarları Nedir? 

Ege Denizinde yaz aylarında poyraza benzeyen rüzgarlar, tam kuzeyden esmektedirler. Eski Yunanlılar, bu rüzgarlara ticaret rüzgarları anlamına gelen “Etesia” adını vermişlerdir. 

Günümüzde de dünya literatüründe Ege Denizinde yaz aylarında kuzeyden esen rüzgarlara “etesien rüzgarları” ismi verilmiştir.

Türkiye’deki rüzgarlar; genellikle çevresindeki basınç merkezlerine, yer şekillerine, yıllık veya günlük ısınma farklılıklarına bağlı olarak “günlük ve yerel rüzgarlar” olarak ikiye ayrılır. Etesien rüzgarları, yerel rüzgarlar sınıfına dahil olurken meltemler “günlük rüzgarlar” sınıfına dahildir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.