BİM’de Satılan Suriye Ekmeği Tartışmalara Neden Oldu

BİM’de satılan Suriye ekmeği, tartışmalara neden oldu. Türkiye perakende sektörünün lideri konumundaki BİM mağazalarında Suriye Ekmeği raflarda yerini alırken, ekmeğin isminin “Suriye” olması tartışmalara neden oldu. Tartışmaların asıl nedeni, üretimin Suriyeliler tarafından yapıldığı mı yoksa Suriye’ye ait bir ekmek olduğu mu yönünde.

Sosyal medyada gündemi meşgul eden Suriye Ekmeği, BİM mağazalarında şu şekilde raflarda yerini almış;

1.50 TL (adet) üzerinden satışı gerçekleşen Suriye Ekmeğine yönelik en önemli sorunların başında üretimin Suriyeliler tarafından yapılıp yapılmadığı yönünde.

Fakat BİM’de reyonlarda satışı yapılan Suriye Ekmeği, Suriye’ye özgü bir ekmek çeşidi olduğundan dolayı bu ismi almış. Yine aynı şekilde Suriye Ekmeği, Kuzey Afrika başta olmak üzere Lübnan, Ürdün, Irak ve Ortadoğu’da en çok tüketilen ekmek türlerinin başında geliyor.

Türkiye’de 3 milyonun üzerinde Suriyeli mültecinin yaşadığı göz önüne alındığında ekmeğin alıcılarının sıklıkla Suriyeli vatandaşlar olduğu da bir gerçek.

Suriye Ekmeği adı altında satışı yapılan ürün, esasen Pita’dır. Avrupa ve Amerika’da da satışı yapılan ekmeğin bir çeşidi de Suriye Ekmeği denilen Halebi’dir. Halebi ve Pita arasında görünüş ve malzeme açısından benzerlikler vardır.

Aşağıdaki resim, Pita. Daha çok Amerika ve Avrupa’da satışı yapılan ekmek türü.

Bu resimdeki ekmek türü ise Halebi adı verilen Suriye Ekmeği.

Suriye Ekmeği, sosyal medyada ırkçı yaklaşımların da hedefi oldu. Suriyelilerin ekmeğin üretiminde herhangi bir görevi bulunmuyor. Başak Gıda ve NASPAK Gıda, BİM’in Fırın mamüllerini üreten yetkili şirketler. Fakat bu iki şirketten Başak Gıda, BİM’in hisselerinin yüzde onunu (%10) satın alan NASPAK Gıda’dan üretim kapasitesi olarak çok daha fazla ihtiyacı karşılıyor. Ve şirketin Suriye Ekmeğini üretmekle görevlendirdiği özel bir Suriyeli işçi yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: