Kültür Şoku Nedir?

Kültür şoku, bir kültürden başka bir kültüre giden bireylerin, yeni kültüre uyum sağlamakta karşılaştıkları güçlükler, sıkıntı ve bunalımlar, gösterdiği tepkilere verilen isimdir. Kültür şoku, daha çok tepkisel bir sonuçtur. Kültür şokunun nedenleri, belirtileri ve kültür şokundan nasıl çıkılacağı bu yazımızda.

Kültür Şoku Nedenleri

Alışılagelen bir kültürden başka bir kültüre dahil olan bireyin önceki kültürü ile içinde bulunduğu kültürü arasında farklılıkların olması, kültür şokunun başlıca nedenleri arasında.

Kültür şokunun bir başka önemli nedeni, alışılan kültürün yeni kültür üzerinde devam ettirilememesi veya yeni kültüre adaptasyon sürecinin sorunlu ve sancılı olmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Yumuşak Güç: Eğitim

Kültür Şokunun Belirtileri

Bireyin sosyolojik olarak birtakım adaptasyon sorunu yaşaması, psikolojik olarak da birtakım sorunlar yaşamasına neden olur. Örneğin iç sıkıntısı, bunalımlar ya da sebepsiz tavırlar sergilemek başlıca örneklerdir.

Kültür Şoku Nasıl Atlatılır?

Kültür şokunun atlatılması, yine bir kültür süreci olan kültürel özümseme ile mümkündür. Adapte olmakta güçlük çekilen kültürün iyi ve makul yanları ya da tamamı özümsenerek kültür şoku bireylerin üzerinden atılabilir. Tabi ki bu mevzubahis kültürel özümseme, beraberinde kültür kavramının yozlaşması ya da kültürel kimliksizliği de beraberinde getirir.

İlginizi Çekebilir:  İşsizliğin Ekonomi Üzerindeki Etkisi

Kültür şoku, ülkemizde örneklerinin oldukça fazla görüldüğü bir sosyolojik kavramdır. Özellikle kırdan kente; kentten kıra göçlerde söz konusu kültür şoku çok bariz bir şekilde ortaya çıkar.

Kültür şokuna örnek verecek olursak: Anadolu’nun muhtelif yerlerinden İstanbul’a okumaya gelen öğrencilerin ilk aylarda adaptasyon sorunu yaşamaları ve ilk başta şehre uyum sağlayamamaları gibi.

Kültür şoku, bir ülke toprakları içinde olabildiği gibi ülke sınırlarının ötesinde de gerçekleşebilecek bir olgudur. Kültür şokunun gerçekleşmesi için ait olduğu kültürü fazlasıyla özümseyen bireyin hiç tanımadığı bir kültüre dahil olması yeterlidir.

İlginizi Çekebilir:  Kültür Nedir? Kültür Kavramı ve Kültürün Tanımı

Konuyla ilgili olarak;

Kültürel Süreçler Nelerdir?

Kültür Nedir? Kültür Kavramı ve Tanımı

Alt Kültür Nedir?

Karşıt Kültür Nedir?

Kültür Piramidi ve Kültür Piramidinin Ana Öğeleri

Kültürel Emperyalizm Nedir?

Kültürel Küreselleşme Nedir?

Kültür ve İhtiyaç

Kültürün Taşıyıcı Unsurları: Hikayeler, Ritüeller, Kahramanlar ve Semboller başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat