Deyimler ve Atasözleri

Zamanını Kollamak Deyiminin Anlamı Nedir?

Zamanını kollamak deyiminin anlamı nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyimlerin anlamlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca ”zamanını kollamak” deyiminden söz edeceğiz.

Zamanını Kollamak Deyiminin Anlamı Nedir?

Bir iş için uygun zamanın ve koşulların oluşmasını beklemek ve zamanı geldiğinde harekete geçecek olmak anlamına gelir. Eyleme geçecek olan kişi, yapacağı iş öncesinde koşulların yerine gelmesini bekler ve koşullar yerine geldiğinde harekete geçer. Burada anlatılmak istenen, kişinin harekete geçecek olması ve içinde bu yönde bir niyetin mevcut olmasıdır. Örneğin patronundan zam isteyecek olan bir çalışan, patronuna bu isteğini söylemek için uygun zamanı bekler, patronunun eşref saatinde olmasına dikkat eder, zamanını kollayarak en nihayetinde zam talebini iletir.

Gündelik hayatta da çoğu insan yapacağı işleri birden bire yapmaz ve o işin zamanını kollar. Çünkü düşünmeden hareket etmek, öfkeyle kalmak, çoğu zaman zarar vericidir. Zamanını kollamak, bir anlamda bir iş üzerinde kafa yormak, ince hesap yapmak, kılı kırk yarmak kadar olmasa da etraflıca düşünmek anlamına gelir. Böylece yapılacak iş, detaylı bir şekilde planlanmış, derinlemesine araştırılmış olur ve ayrıca zamanın getirdiği fırsatlar da deneyimlenmiş olur. Hasılı, bir işe koyulmadan önce, o işin neler gerektirdiği konusunda detaylı bir araştırma yapmak, o işi yapmaya başlamak için zamanı kollamak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi