Düşünce

Biomuza Neden Bir Şeyler Yazma Gereği Duyarız?

Sosyal medyanın en vazgeçilmez öğelerinden biri de profillerin hemen altındaki bio adı verilen kısa açıklamalardır. Yazmayan ya da bir şeyler karalamayan birileri yoktur zannımca. Herkes en azından tuttuğu takımı, okuduğu üniversite ya da yaşadığı şehri birileriyle paylaşmayı seviyor. Peki neden biomuza bir şeyler yazmayı isteriz? Bunu yazmaya bizi sevkeden nedir?

İnsanlar genellikle kendi profilinde yazdığı kadarıyla, insanların kendisini tanımasını ya da takip etmesini ister. Bioya bir şeyler yazdığında insanlar genellikle şunu düşünür: Ben buyum, aşağıda retweetlediklerim, paylaştıklarımın hepsini bu yazan yere göre değerlendirin. Ve insanlar sürekli kendilerini belirli bir alanda kısıtlama eğilimdedir.

Özellikle düşünce olarak kendilerini kısıtlamak isterler. Örneğin bir takımı tuttuğunu belirttiğinde diğer takımı tutan insanların kendisini takip etmesini dolaylı yoldan engellemiş olur. Son günlerde meydana gelen “evet” ve “hayır” yazılı etiketler insanların biosunda müthiş bir yer tutmakta.

Kendini kısıtlamanın herhangi bir kategorisi yok. İnsanlar kendilerini siyasi, ideolojik ya da her türlü zihinsel ayrımları kullanarak bazı şeylerden uzaklaşmaya çalışırlar. Twitter’daki bu bio ve retweetleme meselesi öyle sıradan ya da basit bir mesele değildir. Özünde pek çok derin özellikler barındıran karmaşık bir yapıdır. Konuyla alakalı yazı için: Retweetleme Meselesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds