Bir Öğrencinin Derdi Ne Olmalı?

Bir öğrencinin derdi ne olmalı? Bir öğrencinin derdi kesinlikle para olmamalı önce. Parayı sıkıntı ederek bir öğrencilik hayatı çok zor geçer. Şartlarını tam anlamıyla yerine getirebilmek için öncelikle para sorunsalına bir çözüm getirmeli öğrenci. Gerek burslar gerekse uygun saatli part çalışma alternatifleri değerlendirmeli.

Bir öğrencinin derdi sadece dersleri olmalı. Lise okuyorsa lise, üniversite okuyorsa üniversite derslerine ağırlık göstermeli. Emin olmak gerekir ki öğrencilik para sorun edildiğinde çekilmez oluyor özellikle şehir dışında, ailenizden uzakta yaşıyorsanız.

Örneğin devletin vermiş olduğu bazı burslar var. Büyük ihtimalle bana çıkmaz demeyip onlara başvurmak gerekir. En son çare siz yine de kredi seçeceğini değerlendirin derim. Tüm kapılar yüzünüze kapandığında size haince gülen ama sonuçta yardım eden, zor durumdan kurtaran bir tek o var.

Velilerin ya da öğrenci okutan akrabaların veya komşuların da bu duruma özen göstermesi, önemini bilmesi gerekmektedir. Şimdi öğrenciye “harçlığın var mı?” demek biraz değil çokça aptallık. Bir öğrenci için para her zaman ihtiyaçtır. Az ya da çok; gerekli ya da gereksiz paranın varlığı öğrenciyi psikolojik olarak iyi etkiler.

Çulsuzluk psikolojisi her açıdan kötü olduğu gibi, öğrencilik açısından da kötü, hatta daha kötüdür. Maddi anlamda bir öğrenciyi rahat tutmak ve ona parayı sorun etmeyecek bir ortam meydana getirmek eminim ki diploma notuna kadar etki edecektir.

İleriye yönelik bir yatırım olarak görmek lazım. Şimdi verirseniz ileride karşılığını kat kat alırsınız. Hem birey olarak hem de devlet olarak bunun karşılığını mutlaka alırsınız. Öte yandan öğrenci olanlar hafızalarında isimleri çok iyi not ederler. Hangi akrabam beni okurken destekledi. Kim bir kez göstermelik bir para gönderdi, başka göndermedi, kim halimi hatırımı her ay olmasa da iki ayda bir sordu diye kara bir çetele tutarlar. Her öğrencinin bu hafızası çok iyidir.

Karşılık bulma ilkesi ile hareket etmek gerekir. Ya da ne ekersen onu biçersin. Veya sakla samanı gelir zamanı. Karşılığını er geç bulursunuz. İyi bir öğrenci ekerseniz iyi bir mezun ya da çalışan biçersiniz. İyi bir öğrenci yetiştirin ve siz onu unutun; muhakkak bir zaman parlayacaktır.

Öğrencilik mühim meselelerimizden. Üzerinde titrememiz gereken en değerli konulardan biri. Ne olursa olsun veliler, akrabalar, konu komşular, alakasız kişi ya da kişiler öğrenciye desteğini esirgememeli. Kısacası öğrenci parayı, nasıl geçireceğini dert etmemeli. Bırakın bu derdi okulları bitince çeksinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi