Otomobil

Biodizel Motora Zarar Verir mi?

Motorun sağlıklı çalışabilmesi için kaliteli bir yakıt tüm diğer etmenlerden önce gelmektedir. Durum böyle olunca biodizel gibi seçenekler ortada olsa da kullanılması pek tavsiye edilmez. Ancak makalemizi sonuna kadar okuduğunuzda neden böyle olduğunu çok daha iyi anlamanıza yardımcı olacak sebepleri sizler için listeleyeceğiz. Kaldı ki bu türden yakıtın maliyet düşürmesi dışında hiçbir avantajı bulunmamaktadır.

Zaten biodizelin çekici, kamyon gibi araçlarda kullanılmasının sebebi motor hassasiyetinin düşüklüğünden dolayıdır. Motordaki yanma odası çok büyük ve silindir, gömlekler dayanıklı olduğundan dolayı kara duman atarak ilerler ancak kolay kolay motoru bozulmaz. Binek veya hafif ticari araçlar için ise durum kesinlikle böyle değildir. Biodizel motora zarar verir. 3-5 lira daha ucuza aldığınız yakıt dizel motor revizyonu gibi acayip derecede yüksek masraflı işlemlerle sonuçlanacaktır.

Sonuç olarak, çok yüksek kalitede mazot olmasa da biodizel yerine mazot tercihini kullanmanızda her daim fayda var. Birkaç kereden birşey olmaz mantığı da yanlıştır. En iyi ihtimalle yakıt pompanızı bozup, yakıt filtrenizi tıkayarak edeceğiniz karın 5-6 katı masraflar ödemenize sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.