İşten Çıkarılma Korkusu

İşten çıkarılma korkusu, eğer bir işe muhtaçsanız korkuların en büyüklerindendir. İşten ne yapabilirim de çıkartılmam ise kaygıların en büyük kaygısıdır. Neden mi en büyük korku? Çünkü ekmek parası kazanmak diğer tüm meselelerden daha mukaddes bir duygudur. Evde sizi bekleyen bir eşiniz, çocuğunuz var ise milletin ağız kokusunu çekmek mecburiyetindesinizdir. Hani insanla uğraşmak zorunda kalmak en meşakkatli iştir derler ya aynen öyledir. Hele bir de özel bir kuruluşta çalışıyorsanız işiniz hem daha zor hem daha kaygılıdır.

Bu ülkede ekmek parası kazanmak hem çok kolay hem de çok zor. Şöyle kolay: Düşük ücretli bir işte çalışırsınız ki zaten Türkiye’de işletmeler ucuza çalıştıracak işçi arıyor sırtlan gibi. Haliyle kolay bir iş bulabilirsiniz. Diğer türlü ise biraz insani olsun istersiniz. En azından mesaisi belli, izni belli, çalışma koşulları belli olan bir işte çalışmayı istersiniz. Burada ise ekmek parasını kazanmak oldukça zordur. Ekmek parası kazanmak gibi mukaddes bir çabanın zorluğunu çeken insanların üstüne bir de işten çıkarılma korkusu çekmesi, zorluğu bir kademe daha artırarak çalışanın omuzlarında çekilemez bir yük bindiriyor.

İlginizi Çekebilir:  Gereksiz WhatsApp Grupları

İşten çıkarılma korkusu, Performansım mı kötü? Yüzüm mü asık? İşimi iyi mi yapmıyorum? gibi soruları kendi içerisinde milyon kez sorup milyar kez cevap vermesi gibi içinden çıkılmaz bir girdap oluşturup haliyle içinden çıkamamak gibi döngüsel bir çizgi içerir. Bakışları ya da hareketleri değişir. Özellikle iyi çalıştığına hüküm getiren bir çalışanın, işine son verme ihtimali varsa bu en kötü olanıdır. Çünkü zaten elinden gelenin en iyisini yapıyor ve yüzde yüzünü işine veriyordur. Fiziksel ve zihinsel olarak bir basamak daha yukarısı imkansızdır çünkü çalışan kendisini başkalarından daha iyi tanır. Bu aşama mobbing aşamasıdır ve işten çıkarılma yakın bir zamanda gerçekleşecektir.

İlginizi Çekebilir:  Metropol Bunalımları

Şerefiyle ve namusuyla para kazanmak varken, yalan dolanla, hile hurdayla para kazanmanız isteniyorsa ve siz doğanız gereği buna yanaşmıyorsanız, Tebrikler gerçekten. Bunca çirkinlik arasında özünüzü korumak her zaman kolay bir şey değildir. Kaybettiğiniz sadece işiniz olsun demek isterdim fakat iş, ekmek parasına değince denilecek bir söz kalmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz