Vergilendirilmemiş Kazanç Kutsal Değildir

Kimilerine göre bu altın bir kural. Kimilerine göre ise “neye göre kime göre”. Vergi, bir kazancın veya getirinin devlet tarafından çeşitli alanlarda kullanılmak üzere vatandaşlardan tahsis ettiği, gelire göre değişen kesintilerdir. Bu kesintiler, vergi olarak alınır karşılığında “hizmet” olarak geri gelir. 

Ancak hizmetin vatandaşlara geri dönüşü, hakkaniyet ölçüsünde veya adil olarak gerçekleşmeyebilir. Dürüst bir kişilik için ise bu ölçülü bir şekilde sorgulanması gereken bir konudur. Bugün pek çok kurum, kuruluş veya sektörde vergi adı altında akıl hudutlarına sığmayacak soygunlar yapılıyor. Buna biz vatandaşların elbette karşı çıkması gerekecektir. Yoksa bir Clio, 100 kilometrede 63 litre yakıt nasıl tüketir? 

İlgili Yazı: 100 Kilometrede 63 Litre Yakıt Tüketen Clio

İlginizi Çekebilir:  Geçmiş Neden Güzel Hatırlanır?

Fakat benim burada dikkat çekmek istediğim bir başka konu var: Vergilendirilmemiş kazanç kutsal değildir. Nasıl? 

Bugün asgari ücretle geçinen bir kişinin brüt maaşı 1900 lira fakat cebe giren ücret ise 1603 TL. Yani 300 TL vergiye gidiyor. Bu, kazancın vergilendirilmiş hali yani kutsal olanı. Şimdi severim senin kutsalını diyebilirsiniz. Verginin çok fahiş olması konumuz değil. Evet gerçekten vergi bu ülkede farklı; vergi cehennemindeyiz. Her şeyden vergi alınıyor. 

Ancak kazancın kutsal olabilmesi için vergi vermeniz gerekir. Örneğin daha önceki yazılarımızda kendilerinden “en sevilmeyen meslek grupları” olarak söz ettiğimiz taksicilerin, UBER’e isyan etmelerindeki en önemli sebep vergiydi. Evet taksi şoförleri belirli bir sınıfı temsil edebilir ya da bugüne kadar yapmış oldukları ile nefreti üzerlerinde toplamış olabilirler ama ortada bir yanlış varsa bunu sırf sevmediğimiz bir grubun işine gelir diye söylememezlik etmeyelim. Sarı taksi-UBER tartışmalarının arttığı dönemde, yani olay henüz sıcağı sıcağına iken kafamızda yer edinen kalıpların dışına çıkamıyorduk. Fakat eğri oturup doğruyu konuşmak gerekirse bu tartışmada taksi şöförleri haklıydı. Zira UBER ve UBER şöförleri vergi ödemiyordu. 

İlgili Yazı: 7 Maddede Neden Sarı Taksi Değil UBER

İlginizi Çekebilir:  Yurtta Kalmak Nasıl Bir Duygu?

Şimdi, AKP’li bakanların ve çocuklarının ya da yandaş şirket ve havuz medyası taşeronlarının vergi borçlarının silindiği ile gelecekseniz bu konuda da şöyle anlaşalım. Her koyun kendi bacağından asılır. Eğer yaptıkları yanlışsa veya ortada eğer bir yanlışlık ve iyi niyeti suistimal etme gibi bir durum varsa maddi ve manevi açıdan bunun cezasını çekeceklerdir. 

Zira herkes yanlış olanı yapıyor diye yanlışı bile bile yapmanın yanlışın özünü değiştireceğini düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz demektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara