Birbirinin Neredeyse Aynısı Olan 8 Ülke Bayrağı

Bayraklar bir ulusun geçmişte yaşadığı olayların yansıması olan ve kültürün taşıyıcılığını üstlenen manevi göstergelerdir. Her bayrak, birbirinden farklı anlamlara sahip olabilir. Kırmızı, mavi, sarı, yeşil, beyaz ve daha pek çok rengin binlerce anlamı var. Hepimiz Atlas haritalardan ülke bayraklarına aşağı yukarı aşinayız. Bu yazımızda kısaca birbiri ile neredeyse aynı olan bayraklardan söz edeceğiz.

Fildişi Sahilleri Bayrağı ve İrlanda Bayrağı

  • İki ülkenin bayrakları arasında sadece renklerin yerlerinin ayrımı var. Turuncu, yeşil ve beyaz renklerin kullanıldığı bu iki bayraktan yeşil renkle başlayan bayrak İrlanda; turuncu ile başlayan Fildişi.

Romanya ve Çad Bayrağı

  • İki bayrak arasında sadece ton farkı bulunuyor. Sol tarafta bulunan Romanya bayrağının renkleri Çad bayrağına göre daha açık.

Endonezya ve Monaco Bayrakları

  • İki ülke arasında sadece 1 cm fark var. Hem Monaco hem de Endonezya bayraklarının renkleri beyaz ve kırmızı olmasına rağmen Monaco bayrağı kare şekline daha benzer.

Litvanya ve Avusturya Bayrakları

  • İki ülke bayrakları arasında sadece renk tonu var. Litvanya bayrağı sadece biraz daha koyu. Vişne çürüğüne yakın bir renge sahip olan Litvanya bayrağının ortasındaki beyaz şerit biraz daha ince.

Lüksemburg ve Hollanda Bayrakları

  • İki ülke bayrakları arasında sadece renk tonu farklılıkları bulunuyor. Sağ tarafta yer olan Hollanda bayrağının kırmızı ve mavi tonları daha koyu bir şekilde dizayn edilmiş.

Belçika ve Almanya Bayrakları

  • İki ülke bayrakları da aynı renklere sahip; siyah, kırmızı ve sarı. Ancak Almanya bayrağı yatay; Belçika bayrağı dikey bir şekildedir.

İtalya ve Macaristan Bayrakları

  • İki ülke bayraklarının renkleri de aynı; kırmızı, beyaz ve yeşil. Ancak Macaristan bayrağı yatay; İtalya bayrağı dikey şekilde tasarlanmıştır.

Afrika Bayrakları

  • Afrika bayraklarının birçoğu birbirine benzer şekilde tasarlanmış. Sarı, kırımız ve yeşil renkleri birçok bayrakta hakim. Gine, Senegal, Kamerun, Gana, Kongo, Mali ve Togo bayrakları, bu renklerin yatay, dikey ve çapraz şekilde tasarlanması ile ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting