Gündelik Hayat

7 Adımda Doğalgaz Faturasını Azaltmanın Pratik Yolları

Doğalgaz faturası, özellikle kış günlerinin kabusu olabilir. Dağ gibi bir fatura ile karşılaşmak istemiyorsanız doğalgazı idareli kullanmak, evin içindeki havayı kontrol altında tutmak önemli. Doğalgaz faturası nasıl azaltılır? Bu yazımızda doğalgaz faturasını azaltmanın yollarında bahsedeceğiz. İşte 7 adımda doğalgaz faturasını azaltmanın pratik yolları.

Derece Ayarını En Düşük Seviyeye Getirin

Doğalgaz faturasını azaltmak için en önemli ve basit yöntem, dereceyi biraz kısmak. Evin içerisindeki 23 derecelik bir ısı, evin sıcak kalması için iyi bir yöntem. Aynı zamanda sürekli ama kısık seviyede yanan doğalgazla evin ısısını ideal seviyelerde tutmak mümkün.

Kullanmadığınız Odaların Kapısını Kapatın

Doğalgaz faturasının miktarı karşısında şoka uğramamak için yapacağınız önemli adımlardan biri de kullanılmayan odaların kapısını kapatmak. Çünkü ülkemizde aileler, kış aylarında bir ya da iki odada barınmaya başlar. Bu nedenden dolayı ise evin kullanılmayan odaları, sıcaklığın dağılışını ve birim alandaki sıcaklık hissisini etkileyecektir.

Evden Çıkarken Doğalgazı Kapatın

Eğer evden uzun bir süreliğine dışarı çıkıyorsanız doğalgazı kapatın. Evin içerisindeki havanın sabit kalması adına evden çıkarken birkaç dakika evinizi havalandırın ve evden çıktığınız zaman doğalgazın ayarını sıfıra getirin.

Pencerelere Dikkat

Pencerelerin özellikle PVC kaplı olmalarına dikkat edin. Zira diğer ahşap kaplama pencereler ısıyı yalıtma konusunda diğer pencere türlerine göre masraflı olması nedeniyle tercih edilmemelidir. Evin en çok dışarıdan hava alan yerlerinden biri olan pencerelerden hava gelip gelmediğini kontrol etmekte fayda var.

Kombinin Bakımını Düzenli Olarak Yapın

Kombinizin bakımlarını düzenli periyotta yaptığınızda kombinin teknik nedenlerden ötürü faturaya etkisinin daha az olduğunu göreceksiniz. Özellikle bozuk kombilerde ısıtmaya geçişin uzun sürmesi faturaya etki eden en önemli faktörlerden biridir.

Kalorifer Peteklerinin Kontrolüne Özen Gösterin

Kalorifer peteklerinin havalarını periyodik olarak boşaltmak ve havasını almak da doğalgaz faturasını azaltmanın en pratik yöntemlerinden biri. Doğalgazın ısıya dönüşmesinde en önemli etken olarak karşımıza çıkan peteklerin bakımı düzenli olarak yapılmalı.

Ve Son Olarak Tişörtle Gezmeyin

Ben “atletle” gezerim, “ben yazı evimde yaşarım” gibi bir anlayışınız varsa derhal terk edin onu. Zira doğalgaz faturası karşısında fenalık geçirmeniz işten bile değil. İnce bir kazak ya da sweatshirt ile bu sorunu da pratiklikle ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds