Ekonomi

Bitcoin’de Dominance Yükselmesi Ne Demektir?

Kripto para piyasası içerisinde sıklıkla duyulan kavramlardan bir tanesi de Bitcoin Dominance ifadesidir. İfadenin karşılığı, kripto para piyasa değerinin genel bir oranlanmaya gitmesini gösterir. Ekosistemde özellikle diğer kripto paralarda bu ifade daha değişik noktalara çekilerek anlatılsa bile genel bir anlam olarak bu açıklamayı kullanabilirsiniz. Bitcoin Dominance hakkında bu yazımızda daha detaylı olarak açıklamalar yaparak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Bitcoin Dominance, kripto para piyasası içerisinde Bitcoin’in toplam değerinin diğer kripto paralara birimlerinin toplanıp piyasa değerine oranı anlamına gelmektedir. Oranın yükselmesi Bitcoin’in piyasa değerinin artmasına işaret ederek daha da güçlü bir konuma geldiğini söyler. Özellikle burada oran bir düşüklük yaşıyorsa zayıflama olduğunu belirtebiliriz. Bu oranın değişmesi ise tamamen Bitcoin fiyatına göre sabitlenerek dalgalanır.

Bitcoin Dominance oranının yükselişe geçmesi Bitcoin’e olan güveni artırarak yatırımları da artırabilmektedir. Bu noktada ne kadar iyi bir kazanç yakalansa bile diğer kripto para birimleri fiyat düşüş dalgalanmaları yaşayarak geriye doğru gelebiliyor. Yani piyasa değeri konusunda Bitcoin ne kadar yükselse bile diğer kripto para birimleri bundan zarar görebilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.