Ekonomi

Bitcoin’de HODL Ne Demektir?

Bitcoin, yayınlanmaya başlamasıyla birlikte insanlar farklı kavram ve değerler üreterek yeni bir ekosistem yaratmıştır. Ekosistem içerisinde kendi alanını kuran bu kişiler, beklenmeyen kelimeler türetti ve diğer kullanıcılara sundu. Özellikle bunlardan bir tanesi olan HODL, oldukça değişik bir hikayesi bulunan bir kavramdır. Bugünkü yazımızda bu kavramın hikayesini ve ne anlama geldiğini yakından açıklayacağız!

Bitcoin borsasında büyük bir duyum yaratan HODL, ingilizcede tutmak anlamına gelen “hold” anlamını taşımaktadır. 2013 yılında bir kullanıcının Hold kelimesini basit bir yazım yanlışıyla internete sunması, HODL kavramını ortaya çıkarmıştır. Kelimenin tam anlam karşılığı ise, kripto para piyasalarının tamamında yaşanabilecek olan dalgalanmalara rağmen kullanıcının uzun vadede birikimini elinde tutabilmesi demektir. Bu durum biraz karmaşık olarak gelse de aslında çok kolaydır.

HODL ilk başlarda oldukça normal bir algı olarak görülmekteydi. Özellikle kripto para fanları, bu durumu eğlencesine görse bile bir zaman sonra işler değişmeye başladı. Bir kullanıcı HODL değerini stratejik bir hamleye çevirerek “Hold On For Dear Life” şekline getirdi ve o günden sonra kavram tamamen değişik bir hal aldı. Şimdi ise kavramın tam açıklaması uzun vade içerisinde kaybetmeye başladığınız zaman paranın bekletilerek tekrardan kazanç sağlaması anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.