Teknoloji

Bla Bla Car Nedir? Nasıl Bir Uygulamadır? Güvenli Midir?

BlaBlaCar. Yolculuk paylaşım ağı. Çift taraflı yolculuk paylaşım ağı olan BlaBlaCar, hem araç sahiplerinin tek başına yolculuk yapmasını hem de yolcuların fazla para vermesini engelleyen farklı bir uygulamadır. Peki BlaBlaCar nedir? Nasıl bir uygulamadır? 

BlaBlaCar, uygulama olarak hem IOS hem de Android işletim sisteminde söz konusu program indirme platformlarından (AppStore, GoogleStore) indirilen bir uygulamadır. Uygulamayı indiren bireyler hem yolculuk ilanı verebiliyor hem de ilanı verilen yolculuklara katılabiliyor. 

Örneğin bir araç sahibi İstanbul’dan Ankara’ya herhangi bir nedenden dolayı gidecek ama aracı boş. BlaBlaCar üzerinde yolculuk ilanı vermesiyle yolculuk hem birkaç kişi ile gerçekleşiyor hem de yolcu-araç sahibi ekonomik açıdan rahatlıyor. 

Yolculuk ilanı veren kişiler, ilanda hangi noktadan hangi noktaya gideceğini, aracında sigara içiliyor mu? Evcil hayvan bulundurur mu? Müzik dinler mi? Muhabbeti sever mi? Gibisinden özellikleri önceden belirtiyor ve yolculuk yapmak isteyenler yolculukla ilgili tüm bilgileri buradan öğrenebiliyor. Daha fazla bilgi almak isteyenler yolculuk ilanı veren sürücüye özelden mesaj atabiliyor. 

BlaBlaCar, profesyonel bir taşımacılık hizmeti olmadığından dolayı hiçbir şey resmiyete dökülmüş değil. Bu nedenden dolayı sadece uygulamaya bakarak yolculuğu ayarlamak yerine sürücüyle iletişimi sağlamak gerekiyor. 

Hem kullanıcılar hem de sürücüler BlaBlaCar profilini düzenleyebiliyor. Resim atıp, profiline birkaç cümle açıklama yapabiliyor. Bunun amacı ise güvenilirliği artırmak. 

Geçmiş yolculuklarınızı da uygulama üzerinden görebiliyor ve sürücüyü oylayabiliyorsunuz. Bu da yine kaliteyi artırmak adına yapılmış bir özellik. 

Uygulamayı kullanacak olanlara birkaç tavsiye verelim. 

1. Rezervasyon yaparken başka yolcuların hakkına girebileceğinizi düşünün. Gitme ihtimalinizin düşük olduğu bir yolculukta rezervasyon yapmayın. 

2. Profil fotoğrafınızı temiz, düzgün ve anlaşılır bir şekilde uygulamaya koyun. 

3. Yolculuk yapacak olan kişiler için önce araç sürücüsünün deneyimine bakın. 5 üzerinden kaç puan almış, aracında istediği veya istemediği özellikler neler onları öğrenin. 

4. Yolculuktan önce aracın hangi marka olduğunu kontrol edin. 

5. Şöförle iletişime geçin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.