BMW Uyku Moduna Geçmiyor?

Uyku modu, aracınız bir süre aktif olmadığında, elektriksel sistemlerin kapatılması demektir. Uyku modu özelliği olan BMW serilerinde, araba kilitlendiğinde kademeli bir kapatma söz konusudur. Ana sistem kapalıdır, ancak alarm sistemi etkindir ve başlangıç sistemleri kullanıma hazırdır. Ancak bazen, uyku modu çalışmaz ve ana sistemler tam olarak kapanmaz. Bu da sabah uyandığınızda, akünüzü tamamen boşalmış olarak bulmanıza neden olur.

BMW uyku modu özelliği, aynı bilgisayarlardaki uyku moduna benzer. Uyku modunda olan bilgisayarınızın klavyesini oynattığınızı düşünün, bilgisayarınız derhal uyanır ve sistemi canlandırır. BMW araçlarındaki uyku modu özelliği de aynı şekilde çalışır. Eğer aracınız uyku moduna girmiyorsa, elektriksel sistemini aktive eden bir uyaran var demektir. Farklı otomobil üreticileri farklı “uyku” modlarına sahiptir, ancak temel olarak aküye bağlı bir Motor Kontrol Ünitesi (ECU) ağı vardır. Kontak belirli bir süre kapalı kaldıktan sonra, ECU’lar çalışmayı durdururlar, ancak bir uyandırma sinyali alırlarsa uyanırlar.

Uyku moduna geçememe problemleri düzeltilebilir bir nedenden kaynaklanır, genellikle içsel kusurlardan kaynaklanmaz. Otomobilinizin uyku moduna girmesini engelleyen en yaygın sebepleri gözden geçirerek sorunu çözebilirsiniz.

Koltuk ayar düğmesi sıkışmışsa, torpido gözü ışığı açıksa, bagaj ışığı açıksa, CD oynatıcıda sıkışmışsa, ABS fren sensörleri arızalıysa, yan dikiz ayna anahtarı sıkışmışsa, alarm modülü kısa devre yapmışsa, çakmak düğmesi sıkışmışsa ya da kapı kilidi bozulmuşsa aracınız uyku moduna geçmeyecektir. Bu genel kontrolleri yaptıktan sonra şunlara da bakabilirsiniz:

OBD-2 tarayıcıları

OBD ile, araçların tüm arıza durumları tespit edilebiliyor. Bu tarayıcılar tüm gün boyunca sokete takılı bırakılabiliyor. Ancak, bazı sorunlu OBD-II tarayıcıları, akünüzden yüksek güçte akım çekip enerjiyi boşaltabiliyor, ayrıca uyku modunun aktifleşmesini de engelleyebiliyor.

BMW Akıllı Akü Sensörü(IBS)

BMW arabaları, yalnızca motoru çalıştırmak için değil, diğer birçok fonksiyon için de aküye büyük ölçüde bağlıdır. BMW otomobillerinde akü kritik bir rol oynamaktadır. Akıllı Akü Sensörü (IBS), voltaj, akım ve sıcaklık gibi çeşitli akü parametrelerini izlemek için kullanılır.

Voltaj arızası, kısa devre gibi nedenlerle bozulan bir IBS sensörü, BMW araçlarının uyku moduna girmesini engeller ve aküyü boşaltır.

Elektronik devrelerden birinin çok fazla güç tüketmesi

Telematik kontrol ünitesi (TCU)

BMW TCU modülü bagaj bölmesinde bulunur, ancak TCU’da kayıtlı arıza kodları gösterge panelinin altındaki OBD-II portu üzerinden okunabilir. TCU, Telematik Kontrol Ünitesi anlamına gelir. BMW TCU modülünüz arızalandığında, iDrive ekranındaki SOS arıza mesajını görebilirsiniz. Arızalı bir TCU modülü, telefonunuzun arabaya Bluetooth ile bağlanmasını önleyebilir. TCU ve Bluetooth el cihazınız, TCU’ya bağlı anten ile birbirleriyle iletişim kurar. Arızalı bir TUC modülü, aküyü boşalttığı gibi, elektronik devrenin kapanmasını önleyerek uyku moduna geçilmesini engelleyebilir.

İDrive sisteminde gezinme

Sürücüye araç fonksiyonlarını interaktif olarak kullanma imkanı veren BMW İDrive sistemi, genellikle CCC versiyonu ve M-ASK iDrive navigasyon uygulaması nedeniyle akü bitimine neden olmuştur. CCC iDrive ve navigasyon ikilisindeki bir arıza, uyku moduna geçmenizi engelleyebilir ve aküyü tüketebilir.

Arızalı Şarj Dinamosu (Alternatör)

Arızalı bir alternatör aküyü uygun şekilde şarj etmez. Bu da uyku moduna girmenizi engelleyebilir. Bazı oto tamir atölyeleri ücretsiz şarj sistemi testleri sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: