Borç Yiğidin Kamçısıdır Ne Demek?

Borç yiğidin kamçısıdır ne demek? Borç yiğidin kamçısıdır sözünün anlamı nedir? Borç yiğidin kamçısıdır atasözü ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “borç yiğidin kamçısıdır” atasözünün anlamından söz edeceğiz. İşte kısaca “borç yiğidin kamçısıdır” atasözü ve anlamı. 

Borç Yiğidin Kamçısıdır Ne Demek? 

Borç yiğidin kamçısıdır atasözü, borcun önemini belirten bir atasözü olması bakımından önem taşır. Borç yiğidin kamçısıdır atasözü, borcu olan kişinin kendisini “borçlu olduğunu” konusunda şartlandırarak bu konuda bir “motivasyon kaynağı” yaratmış olur. 

Kişinin çalışması, bir şey için uğraşması için “borçlu” olması gerektiğini, bunun kişi için daha iyi olacağını ifade eden bu sözde kamçı olarak nitelendirilen unsur, motivasyon kaynağı olan şeydir. Nedir bu motivasyon kaynağı? 

Kişi için herhangi bir yere borcu olmaması demek, işini ciddi yapmayacağı demektir. Yani kişi, borcu olduğunda işini daha iyi yapacaktır. Zira arkasında bir yük (borç) vardır. Bu da yiğidi (kişiyi) bir konuda daha azimli kılar. Her ne kadar “borç” kötü bir şey olsa da insanı “ittirici güç” olarak teşvik etmesi bakımından “bazen” gerekli bir şeydir. İnsanlar bazen bir borcun altına girmeyince bir işte ne kadar ciddi olabileceğini anlayamıyor. Esasen borç, bir cesaret işidir. Zira cesareti olmayan bir kişi borç olacak karaktere de sahip değildir. Borç, bir akittir. Çift taraflı bir sözleşmedir. 

Kısaca “borç yiğidin kamçısıdır” atasözünün anlamı budur. Bir önceki paragrafta anlatılanlar, bizim şahsi fikirlerimiz değil atasözünün sahip olduğu, geldiği anlamdır. 

İlginizi Çekebilir:  İte Dalaşma Çalıyı Dolaş Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara