Spor

Panenka Vuruşu Nedir? Nasıl Yapılır? İlk Kullanan Kimdir?

Euro 1976 finalinde Çekoslavakya’nın Batı Almanya’yı penaltı vuruşlarında 5-3 mağlup ettiği maça Çekoslavakyalı oyuncu Antonin Panenka’nın penaltısı damga vurmuştu. Bu maçta takımını kupaya uzandıran Panenka, kendisiyle özdeşleşen penaltı vuruşunu kullanmıştı. Spor tarihinde “panenka atışı”, “panenka vuruşu” veya “panenka penaltısı” olarak geçen bu penaltı türü, ilerleyen yıllarda pek çok futbolcu tarafından da denendi.

Akıllarda kalan Panenka vuruşları içerisinde Andrea Pirlo’nun İngiltere ağlarına gönderdiği Panenka atışı önemli bir yer tutuyor. Peki Panenka atışı nedir?

Panenka Atışı Nedir? Nasıl Yapılır?

Futbolcunun, topun altına girerek yavaş bir şekilde kalenin ortasına doğru topu göndermesine “panenka” atışı adı verilir. Panenka vuruşunda önemli olan şunlardır:

• Kalecinin sağ ya da sol tarafa yatacağı kesin olmalı,
• Penaltı kullanan kişi, topun altına girmeli,
• Topu, üst direğe yakın bir yere atmalı,
• Ne çok yavaş ne de çok hızlı vurmalı.

Panenka penaltıları, estetik açısından son derece güzel vuruşlardır. Bugüne kadar atılan en güzel ”panenka vuruşları” için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz:

Bu penaltı atışları, usta ayakların dışında yapıldığında gülünç olabiliyor. Kalecilerin atıcının bu vuruşu yapacağını anladıklarında ya da sağ ya da sol tarafa yatmadıklarında top doğrudan kalecinin ellerinde kalır. Bununla ilgili olarak aşağıdaki şu videoyu izleyin.

Not: Panenka vuruşu ile ilgili hazırlanan GİF’lerden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Not 2: Spor ve futbolla ilgili olarak detaylı bilgileri sitemizin spor kategorisinde bulabilirsiniz.

Sizleri motor yarışlarında açılan/sallanan bayrakların anlamına daha yakından bakmaya davet ediyoruz:

Motor Sporlarında Hangi Bayrak Ne Anlama Gelir? Bayrakların Anlamı ve Dili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi