Deyimler ve Atasözleri

Sessiz Atın Çiftesi Pek Olur Ne Demek?

Sessiz atın çiftesi pek olur veya sessiz atın çiftesi pek olurmuş. Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “sessiz atın çiftesi pek olur” atasözünden söz edeceğiz.

Sessiz Atın Çiftesi Pek Olur Ne Demek?

Sessiz, sakin, mülayim ve uysal olan kimselerin sinirlendiklerinde veya hoşlanmadıkları bir durumda kendilerinden beklenmeyen tepkiler verebileceklerini ifade eden bir sözdür. Sessiz atın çiftesi pek olur atasözü, gündelik hayatta sıkça kullanılan sözler arasında yer alır.

Ziya Paşa’nın Eşari Ziya adlı şiir kitabında bu sözle ilgili şöyle bir beyit yer almaktadır:

Allah’a sığın şahsi halimin gazabından
Zira huysuz atın çiftesi pektir.

Bu sözde yer alan “pek olur” tabiri; iyi, güçlü ve etkili anlamında kullanılır. Sessiz at olan buradaki özne, bazen huysuz ve/veya dingin olarak da kullanılır.

Bu sözde anlatılmak istenen; toplum içinde sessizliği veya sakinliği, uysallığı ile bilinen kimselerin kendilerinden beklenmeyen tepkileri verebilecekleridir. Külliyatımızda yer alan “suyun ağır akanından adamın yere bakanından kork” sözü, bu deyimle de doğrudan ilgilidir ve aynı anlamlara gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds