Gündelik Hayat

Köyde Yaşamak

Köyde yaşamak nasıldır? Köyde yaşamanın güzellikleri ve kötü yanları nelerdir? İşte kısaca köyde yaşamak. 

İyi Yanları 

Köy, özellikle şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için idealin ötesinde bir yer. Doğası, bozulmamış tabiatı, havası, suyu ve dahi pek çok şeyi ile köyde yaşam birçok kişinin hayallerini süsleyen bir yaşam biçimi. Güzel yanları hayli fazla. 

Çoğu şey doğal. Yumurtasından suyuna; domatesinden envai çeşit sebzeye kadar hemen hemen her şeyi köyde yetiştirme imkanını bulabiliyorsunuz. 

Suyu pek çok doğal kaynak sularından daha sağlıklı ve kaliteli. Şehirde insanları hasta eden en önemli etkenin “su” olduğunu düşündüğümüzde böyle bir zararlı etkenden uzak olmak iyi bir şey. 

Paranız varsa veya geçim sıkıntısı yoksa köyde kafanız oldukça rahat. Gelecek kaygısı diye bir şey de yok. Doğayla iç içe müthiş bir yaşam. 

Kötü Yanları 

Gelelim köyde yaşamanın kötü yanlarına. Köyde yaşamak aslında o kadar da iyi bir şey değil. Yani “davulun sesi uzaktan hoş geliyor”. İşin içine girince vaziyetin tam tersi olduğunu düşünüyorsunuz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi köyde yaşamak, geçim derdi olmasa iştigal edilecek bir yaşam şekli. Geçim sıkıntısı olmadığında harika bir yaşam sürebilirsiniz. 

Mesela köyde yaşamak, sanıldığı kadar kolay bir şey değil. Evvela her şey doğal ama bu doğallığın bir bedeli olarak birtakım şeyler vermek zorundasınız. Emek, sabır, özveri vb. Zira almak için vermek gerekir. Bir domates almak için önce o domatesi biraz sulamanız gerekir. Veya bir yumurta almak için evvela bir tavuğa ve bir kümese ihtiyacınız vardır. 

Öte yandan sıcak su büyük bir problem. Bulmak ayrı bir güç. Sobanın üstünde ısıtmak, acil duş ihtiyacında gözünüze dünyanın en meşakkatli işi gelebilir. 

Ya da erişim. Buna internet erişimi ve konuşma erişimi ekleyelim. Köylerde telefon ve internet genelde çekmez. Ben her şeyden uzak olmak istiyorum diyorsanız bu sizin için bir problem olmayacaktır. 

Bir kişi için olabilir ama bir aile için köy oldukça zor. Köyde olmak, köyde yaşamak hele de bu devirde iyice zor. Şehirde olduğu gibi köyde de bir ton gözükmeyen masraf çıkabiliyor. 

Velhasıl internetin, sıcak suyun, ulaşımın, biraz da geniş alanın olduğu bir köyde yaşamak herkesin istediği bir şeydir. Ama köyde yaşam, hayallerdeki gibi değil. Daha da zor. “Ben doğayla iç içe olayım da ne zorluğu olursa olsun” diyorsanız hayırlı olsun yarın bir köye taşınabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi