Ekonomi

Bordrolama Sistemi

Tüm şirketlerde çalışma sisteminin düzgün şekilde işleyebilmesi için birtakım zorunlu işlemlerin yapılması gerekir. Çeşitli çalışan ve işveren bilgilerini bir sistem aracılığı ile elektronik ortama aktarmak da bu önemli işlemlerden bir tanesidir. Bu sayede hem zamandan tasarruf sağlanmış olur hem de iş akışı daha verimli bir şekilde sağlanır. Bordrolama sisteminin önemi tam da burada devreye girmektedir. İş akışının verimli biçimde gerçekleşmesine yardımcı olan en önemli sistemlerden biri bordrolama sistemidir. İş programı ve çalışma süreçleri bordrolama ile daha kontrol edilebilir bir hal alır.

Özel işletmelerden kamu kuruluşlarına kadar tüm şirketler bordrolama sistemi kullanır. Bordrolama sistemleri en başta çalışana ödenen maaşların belgelenmesine ve kayda geçmesine olanak tanır. Maaştaki özel ya da yasal kesintiler ve ödenen tüm ücretler için başvurulacak ilk kaynak maaş bordrosudur. Bordrolama hem çalışanı güvence altına alır hem de işveren tarafında farklı hukuksal sorunlar çıkmasına engel olur.

Bordrolama Sisteminin Önemi

Bordrolama sistemlerinin kontrol ve takibini muhasebe, bordrolama ve insan kaynakları departmanları sağlamaktadır. Hatalı ve eksik işlere sebebiyet vermemek için bu işlem genellikle bordrolama programı yardımıyla yapılır. Özlük evrakları arasında değerlendirilen ve çalışma hayatında büyük öneme sahip olan bordrolar çalışan ve işveren haklarının korunması konusunda en somut dayanaklardandır.

“Bordrolama nedir?” sorusu son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Şirketteki çalışan maaşlarının tüm detayları ile kayıt altına alınıp yazılı sisteme dökülmesine bordrolama denir. Yaşanabilecek hukuksal olaylarda delil niteliğinde var olan bordroların son derece özenli ve hatasız biçimde hazırlanması gerekir. Bunun yanında 4857 sayılı İş Kanunu’nun 37. maddesinde bordro belgesinin zorunluluğu açıkça belirtilir.

 

 

Bordrolama Hizmeti İşverene Ne Fayda Sağlar?

Personel çalıştıran tüm firmalar bordrolama işlemini yapmak zorundadır. Bu işlemi manuel olarak ilerleten firmalar ise bu yüzden zaman ve işgücü kaybı yaşar. Bordrolama işlemi için tasarlanan web tabanlı yazılım sayesinde çalışanlarınıza ait bütün işlemleri takip edebilir ve istediğiniz raporlamaları istediğiniz zamanda yapabilirsiniz. Teknik şekilde ilerleyen bordrolama sisteminin pek çok artısı bulunur. Bu faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

●        Çalışanlara ait puantaj işlemleri hızlı ve doğru bir biçimde gerçekleştirilir.

●        İşveren olarak tüm bordro süreçlerini uçtan uca hızlı ve güvenilir biçimde takip etmeniz mümkün olur.

●        Çalışanın BES işlemleri tamamlanabilir.

●        İşveren tüm bordro sürecini istediği zaman görüntüleyerek avans ve yıllık izin taleplerini kontrol edebilir.

Her ay hazırlamak zorunda olduğunuz çalışanın ödenek bilgilerini içeren bordrolar, çalışma hayatının vazgeçilmez evraklarından biri olarak öne çıkar. Teknolojik koşullara uygun olarak alacağınız teknik bordrolama sistemi sayesinde işlemlerinizi daha kolay halledebilirsiniz. İş hayatındaki tüm süreçleri hızlı ve pratik bir şekilde düzenlemenize olanak tanıyan bordrolama sistemi, düzen kazanmanıza yardımcı olur.

Aylık Bordro Uygulamaları Nelerdir?

Şirketiniz için yardım alacağınız bordro programları, belgelerde geçen bilgilerin doğru biçimde hesaplanmasını sağlar. Aylık bordro uygulamalarını yapabileceğiniz web tabanlı programlar sayesinde tüm işlemlerinizi hatasız biçimde yapmanız mümkün olur. Yanlış hesaplardan kaynaklanan eksik ve fazla ödemelerin de önüne geçilir.

Bordro uygulamaları uzman ekiplerin kontrolü altında üretilmiş olmalıdır. İNKA İK olarak hazırlayıp sizlere sunduğumuz bordrolama sistemi ile tüm dökümlerinizi güvenli bir biçimde alabilirsiniz. İşletmeleriniz için sunduğumuz bordrolama hizmetinden yararlanarak bu süreci eksiksiz biçimde tamamlayabilirsiniz. Hızlı ve eksiksiz olarak ulaşacağınız çalışan verilerini istediğiniz zaman kontrol ederek olası yanlışların önüne geçebilir, zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.