Ekonomi

Borsada Senet Adedi Ne Demek?

Borsada Senet Adedi Ne Demek? borsada en çok işlem gören yatırım aracı hisse senedidir. Borsa da işlem gören şirketlerin bir kısım sermaye paylarından oluşan yatırım varlıkları olan hisse senetleri yatırımcılar alıp satarak borsada işlem yaparlar. Hisse senetlerinin bir diğer ismi de kağıttır. Borsada yapılan işlemlerde satın aldığınız bu kağıtlar sizi şirketin hisselerini ortak haline getirmektedir.

Borsada Senet Adedi Özelikleri Nelerdir?

Borsada Senet Adedi Ne Demek? borsada işlem birimini lot denir. Bir lot bir adet hisse senedini ifade etmektedir. Tüm yeni pay ve pay alma haklarındaki işlemlerde bu birim kullanılmaktadır.

Borsada senet adedi ve özellikleri şunlardır:

  • Hisse senedi evrakları şirketlerin pay büyüklüğünü ve ortaklığını ifade eden kıymetli evraklardır.      
  • Yatırımcılar beğendikleri şirketlerden hisse senedi adedi alarak şirketlerin karına ortak olurlar.
  • Şirketler işleyişlerine devam ettikleri sürece hisse senetleri de olur ve şirket kar ettikçe yatırımcılar da kar etmektedir.

Hisse senedi adetliğinde iki farklı kazanç vardır ve değer artışı öngörülür borsadaki işlemlerde eğer hisse senedinin fiyatı yükselirse yatırımcı da para kazanır.

Diğer bir kazanç şekli temettüdür. Şirketler yılsonu bilançosunu açıkladıklarında hisse sahiplerine kardan pay dağıtırlar. Bu temettü miktarı ise yatırımcının elindeki hissi adedi pay oranında değişmektedir

Borsada Senet Adedi Ne Demek? borsadaki hisse senetlerinde en temel unsur arz talep dengesidir fiyatların belirlenmesinde önem arz eder. Bu fiyatlarda alıcı ve satıcılar belirler. Hisse senedini arz fazla ise fiyat artar talep düşük ise fiyatın düşmesine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.