Sağlık

Burun Ameliyatı Sonrası Alkol İçilir mi?

Önceki sağlık makalelerimizde ameliyattan önce ve sonra dikkat etmeniz gereken konulardan detaylı olarak bahsetmiştik. Temel olarak, beslenme düzeni ameliyat sürecinin başarılı geçmesi ve sonrasında rahat bir iyileşme yaşamanız açısından çok önemlidir. Özellikle durum burun ameliyatı gibi estetik bir durum olduğunda bu konu daha da fazla önem arz etmektedir. Alkol tüketimi hiç ameliyat olmasanız dahi vücudunuzda birçok olumsuz etkiye neden olabilirken, burun ameliyatı gibi hassas bir operasyon sonrasında sizin için riskli olabilir.

Burun ameliyatı sonrasında alkol içilmez. Bunun birincil sebebi, ödem ve kanama riskini artırmasıdır. Vücudunuzdaki kan damar sisteminin daha iyi işleyebilmesi açısından alkolden tamamen uzak durmanız gerekir. Oluşabilecek komplikasyonların yanında iyileşme sürecinde sıkı bir diyet programı takip ederseniz, daha rahat ve çabuk bir iyileşme görürsünüz.

Sonuç olarak, alkol vücut için risk teşkil ederken, ameliyat sonrası gibi özel bir dönemde tüketilmesi üzücü ve sıkıntılı süreçlere sokabilir. Bu sebepten dolayı uzman hekiminizin verdiği programa harfiyen uymanızı tavsiye ederiz. Doktorunuzun izni dahilinde olmak şartıyla bir kadeh şarap gibi alkol ameliyattan hemen sonra değil, üzerinden birkaç hafta gibi süreler geçtikten sonra uygun görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.