Deyimler ve Atasözleri

Cambaza Bak Nedir? Cambaza Bak Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Cambaza bak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli atasözü ve deyimlerin anlamlarından ve hikayelerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”cambaza bak” deyiminden söz edeceğiz.

Cambaza Bak Deyiminin Hikayesi

Cambaza bak hikayesini çoğumuz bilir. Bilmeyenler için bu güzel ve anlamlı hikayeyi anlatalım.

Vakti zamanında, eski zamanlarda halkı eğlendirmek ve güzel vakit geçirmelerini sağlamak için mahalle aralarında ya da semtin meşhur yerlerinde sirk gösterileri düzenlenirmiş. Bu sirk gösterilerinde insanların ilgisini çeken bir sürü gösteri yapılır ve halk bu gösterilere büyük ilgi duyarmış.

Bu sirk gösterileri her ne kadar halk tarafından çok sevilse de özellikle hırsızlar tarafından daha çok sevilirmiş. Çünkü hırsızlar için bu gösteriler kurdun puslu havayı sevdiği gibi avlanmak için elverişli ortamlardır. Ahali cambazın yaptığı hayret uyandıran gösterileri izleyip kendinden geçerken hırsızlar da kendinden geçen ahalinin ceplerinde ne var ne yok soyup gidermiş. Ahali, ne olup bittiğini ise ancak cambaz ipten inince anlarmış ancak iş işten çoktan geçermiş.

Cambazların da zaman zaman hırsızlarla iş birliği yaptığı olurmuş. Cambaz, tüm dikkatleri üzerine çekecek ve tam o arada anlaştığı hırsızlar da cambaza bakan vatandaşın parasını, değerli eşyalarını kaşla göz arasında çalıverecekti.

Cambaza Bak’ın Şimdilerdeki Tezahürleri

Günümüzde cambazın yaptığını yapan pek çok kişi var; ekran başında hem de alelade. Örneğin bir torba yasa çıkacak ancak riskli, ahali öğrenirse kıyamet kopar, kopsa da bir şey olmaz ama uğraşılmaz da şimdi. Bir şey olmalı, bir şeyler ilgi çekmeli, ahali sövmekten veya gülmekten adeta kendinden geçmeli. Mesela bir futbol maçı. Hele de bol haksız kırmızı kartlı, bol penaltılı, çok olaylı bir derbi olsun. Derbinin hemen ertesi günü de torba yasa bir şekilde Meclis’ten geçer. Tepki görür ancak tıpkı cambaza bakarken parasını çaldıran vatandaşın parasının çalındığını gösteri bitince anlaması gibi boş bir çırpınış olacaktır bu. Nitekim günümüzde bu böyle ilerliyor.

Gündemin baş döndürücü hızda değiştiği dünyamızda sirk bol, cambaz bol, gösteri bol ve en önemlisi ”hırsız” da bol.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.