Çay House’ın “Tesettür Özgürlüktür” Adlı Videosu Üzerine

YouTube üzerinde 400.000’den fazla abonesi bulunan “Çay House” adlı kanalın son paylaştığı “tesettür özgürlüktür” adlı videosuna ağır ithamlar dizdim. Bir Müslüman olarak beni fazlasıyla rahatsız eden video, kadının tesettürlü olmasından bahseden birkaç sözün dışında tamamen zırva. Neyi amaçlıyor ya da kim için hizmet ediyorsunuz.

Bir kere Maun Suresinde “Leküm diniküm veliyedin” denmiyor mu? Sizin dininiz size; benim dinim bana” denmiyor mu? Neden sizden veya sizin görüşlerinize uymayan birileri için vicdanlarınızda koca bir öfke besliyorsunuz?

Bir ateiste, “sizi zina, alkol, uyuşturucu ve hırsızlıktan ne alıkoyuyor” demek gibi saçma bir şey. Ülkemiz beyaz muhafazakarlarının ve yeşil sermaye zenginlerinin en çok uğraştığı alanların başında ateizm ve tesettür geliyor.

Neden uğraşıyorsunuz? Ülkenin %99.9’u Müslüman olmuşsa veya %0.1’i Müslümansa bu neyi değiştirecek. Müslümanlık insanın kalbinde değil midir?

Tabi aynı zamanda Müslümanlık veya İslam hoşgörü demek değil mi? Israrla kötüsüne kötü demeyip kendinizle çeliştiğiniz Osmanlı’nın Balkanlardaki politikasına baksaydınız da en azından başka inançtan insanlara hoşgörü neymiş öğrenirdiniz.

İlginizi Çekebilir:  Türk Tipi Uzmanlık Kavramı

Biraz farklı bir bakış açısı kazanın. Mesela Dünyanın hepsi sizin istediğiniz gibi olsa dünyanın sonu gelmiş olacaktı. Öyle değil mi kıyamet, dünya üzerinde yaşayan tüm insanların Müslüman olmasından sonra kopacak. Bu yönünüzle kıyametin kopacağı Armageddon’u gözleyen Hristiyan Evangelistlere benzediğinizi söylemeliyim.

Neden başkalarının da sizin gibi olmasını istiyorsunuz ki? Bırakın olmasınlar. Bırakın onlar kendi güzelliklerini başkalarına göstererek “ahlaksızlık” etsinler. Öte tarafta komşun açık diye sana günah mı yazılacak?

Ben bu “herkesi kendi görüşünden birine çevirme” işinin altını kazmak istiyorum. İnsan neden böyle bir işin içine girer?

İnsan kendi yaşam alanını güvenli kılmak için böyle bir harekete kalkışır. Herkes kendisi gibi olunca dünyanın daha güvenli bir yer olacağına inanır. Bu her ideolojide böyledir. Birisini ya da birilerini kendine benzetirsen aleyhine olan tehditleri engellersin.

İlginizi Çekebilir:  Değişime Reddiye

Sosyal medya hesaplarına “künfeyekün”, “la tahzen” yazan güruhun son popüler icraatı da bu değerli okur.

Şunu kabul ediyorum. Tesettürlü kadınlar bu ülkede çok cefa çekti. Bu eski dönem içinde pek çok sembol isimler de oldu. Fakat şimdi bu adından söz ettiğimiz grubun iktidar yaptığı parti sayesinde tesettürlü kadınlar devlet kademelerinde dahi görev yapar hale geldiler. Şimdi bu durumun ortadan kalktığını hepimiz görüyoruz.

Fakat o dönemlerdeki zulmün yavaş yavaş yerini isyana bağlamasından mıdır bilinmez söz konusu kesimin istekleri bitmek bilmiyor. Ne istediniz de bu iktidar yapmadı? Polis olmak istediniz tesettürlüsünüz diye engel mi oldular? Savcı olmak istediniz, tesettürlü olmanız buna engel mi oldu?

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'de Spora Verilmeyen Önem

Şunu da kabul edelim. Tesettürlü kadınlara hala “şüpheli” gözüyle bakan sözde seküler kesim, hala çoğunlukta.

Sorun aslında iki tarafın da birbirinden nefret etmesi. Tesettürlü veya muhafazakar olanlar, laik ve seküler olanlara karşı bir nefretle dolular. Bu nefret “Çay House”ın böyle bir video yapmasına neden olmuş.

Ne alaka demeyin. Öyle işte. Nefret olmadığını iddia ediyorsanız bu gizli gerginliğin başka bir sebebini söylemelisiniz. Ki yok. Tek sebep nefret. Gizli ve hep bastırılmış bir nefret. Bu bastırılan nefrete her yerde rastlıyoruz. YouTube da bile.

Şimdi herkesin liberal olmasını beklemek çocukça olacaktır. Bir milleti bir devrimle ya da bir yasayla liberal yapamazsınız ama bu nefreti çok güzel tetiklersiniz. Onlar dersiniz “onlar camilerimizi ahır yaptı” dersiniz ayrımı ve nefreti iyice körüklersiniz. Diyeceklerim bu kadar.

Video

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara