Türkiye’de Siyasetten Nasıl Anlayabilirsiniz?

Türkiye’de birilerinin ‘bu kişi siyasetten anlıyor’ demesi için size gereken üç cümleyi söyleyeceğim:

1-) Üst Akıl Var

2-) Türkiye Üzerinde Oyunlar Oynanıyor

3-) Büyük Resme Bakmak Lazım

Eğer televizyon programlarını açıp bakarsanız bu üç cümlenin aşağı yukarı aynı formatlarına rastlayabilirsiniz. Hemen hemen her görüşten insan sıklıkla bu kelimeleri telaffuz eder. Biri çıkar bangır bangır meydanlarda, televizyon programlarında, gazetelerinde bunu sizlere söyler. Kimi sosyal medya hesaplarından takipçi kasma ayağına size bu cümlelerden kurulu bir şeyler hikaye ediverir. Hani bir söz ya da bir cümle bazen tam yerine oturur ama o cümle ya da kelime defalarca, milyarlarca kez kullanılınca değerini kaybeder ya işte tam bu noktada kastettiğim sorun başlıyor.

Artık bu kelimeleri duymak istemiyoruz. Tamam anladık üst akıl var, tamam biliyoruz Türkiye üzerinde kirli oyunlar oynanıyor. Tamam yeter artık öğrendik büyük resme nasıl bakılır. Bize bunlarla gelmeyin. Bize daha mantıklı, daha yeni, daha elle tutulabilir şeylerle gelin. Bize artık bu hikayelerinizle bir şeyler aşılamaya çalışmayın.

Yeni şeyler üretin mesela. Yeni hikayeler yazın. Yeni düşmanlar yaratın. Hem bu dedikleriniz kimler? Bu dediklerinizi bizim de bilmeye hakkımız yok mu Allah aşkına? Televizyonlarda gecenin bir yarısı başlayıp sabaha karşı biten programlarınızın, bazen elli yüz kişinin önünde bazen milyonların önünde yaptığınız mitinglerinizin süsü püsü olan bu cümlelerde kast ettiklerinizi yalnız siz biliyor olamazsınız öyle değil mi?

Bir yere vardınız mı hem bu dediklerinizle? Cevabı ben vereyim: Hayır. Elinize ne geçti? Biraz daha gizem mi? Biraz daha oy mu? Biraz daha okunma mı? Biraz daha rant mı?

Elinize ne geçtiyse bu cümleleri sarf ederek yerin dibine batsın. Bu memleketin insanlarını eğitmek, okutmak, çiftçisini desteklemek yerine onlara bunları söyleyerek zihinlerini iğdiş ettiniz. Buradan tüm bu cümle kullanıcılara sesleniyorum:

Er ya da geç, ölü ya da diri bu kurduğunuz imparatorluk başınıza yıkılacak. Ve umarım biz buna şahit oluruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle