Macellan Boğazı Nerede? Önemi ve Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde büyük limanlardan kalkan gemiler, okyanuslar aşarak dünyanın çeşitli yerlerine ve ülkelerine giderler. Genellikle petrol, kuru yük, maden ve yolcu taşıyan bu gemiler, belirli bir güzergah izlerler. Gemilerin bu güzergahlarında coğrafi nedenlerden dolayı bazı bölgeler diğer yerlere göre daha önemlidir. Bu yerler coğrafyada önemli su yolları ve kanallar (boğazlar) olarak geçmektedir. Macellan Boğazı da bunlardan biridir ve gerek önemi gerekse özellikleri bakımından dünyanın sayılı boğazları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda kısaca Macellan Boğazından, öneminden, özelliklerinden ve hakkında bilinmesi gerekenlerden söz edeceğiz. 

Daha önceki yazılarımızda dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan önemli su yolları ve boğazlardan (Cebelitarık Boğazı ve Malakka Boğazı gibi) söz etmiştik. Bu yazımızda ise Macellan Boğazından bahsedeceğiz. 

Macellan Boğazı Nerede? 

Macellan Boğazı, Güney Amerika kıtasının en güneyinde Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu birbirine bağlayan yerde bulunur. Boğaz, ana kıta ile Tierra del Fuego takım adalarını birbirinden ayırır. Söz konusu bu takım adalar, Arjantin ve Şili arasında paylaşılmıştır. 

Macellan Boğazı’nın Özellikleri Nelerdir? 

Macellan Boğazı pek çok özelliği ile diğer önemli su yolları ve boğazlardan farklıdır. Macellan Boğazı hakkında bilinmesi gerekenler kısaca şunlardır: 

1. Macellan Boğazı, 686 kilometre uzunluğundadır. 

2. Genişliği ise bazı yerlerde 5 bazı yerlerde 37 kilometredir. 

3. Aşırı sis ve rüzgar nedeniyle boğazdan geçiş bit hayli zordur. 

4. Boğaz üzerindeki en büyük liman, Punta Arenas’tır. 

Macellan Boğazı’nın Önemi Nedir? 

Panama Kanalının açılmasından önce çok büyük bir öneme sahip olan Macellan Boğazı, günümüzde her ne kadar eski önemini kaybetmiş gözükse de dünyanın önemli boğazlarından biri olarak kalabilmiştir. 

Macellan Boğazı, günümüzde birçok gemi tarafından kullanılıyor. Fakat fırtınalı güney kuşağında yer almasından dolayı boğaz, tehlikeli bir su yolu olarak kabul ediliyor. 

Su seviyesindeki gelgitlerden oluşan farklılıklar, Patagonya’da hüküm süren kuvvetli Rüzgarlar kuvvetli akıntı ve dalgalara yol açar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir