Cemal Enginyurt Kimdir? Nerelidir?

Cemal Enginyurt kimdir? Nerelidir? Cemal Enginyurt , 9 Nisan 1965, Ordu, Türk gazeteci, siyasetçi ve milletvekili. 

Cemal Enginyurt, Türk gazeteci, siyasetçi ve milletvekili. 9 Nisan 1965 tarihinde Ordu’nun Dedeli köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Ordu’da tamamlayan Enginyurt, üniversite eğitimini ise Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde yapmıştır. 

Henüz lise birinci sınıfta iken 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle 3 yıl hapiste kalan Enginyurt, 1986 senesinde Ordu’da Bizim Ocak’ın temsilciliğini açtı. 12 Eylül’ün akabinde ilk Ülkü Ocakları faaliyetleri başlatan Enginyurt, 1991 senesinde ise Milli Çalışma Partisi (MÇP) il sekreteri olarak parti yöneticiliğine başladı. 

1993 senesinde Milliyetçi Hareket Partisi MYK üyesi seçilen Enginyurt, 1994 senesinde Milliyetçi Hareket Partisi Ordu İl Başkanı seçildi. Yine aynı yıl MHP’den Ordu Belediye Başkan adayı ve 1995 milletvekili seçimlerinde Ordu’dan 1. sıradan milletvekili adayı oldu.

1997 senesinde Milliyetçi Hareket Partisi Ordu İl başkanlığına yeniden seçilen Enginyurt, 1999 senesinde MHP’den 1.sıra milletvekili adayı olarak girdiği seçimden Ordu milletvekili olarak seçildi ve MHP’nin Ordu ilinde seçilen ilk milletvekili oldu. 

2012 senesinde Milliyetçi Hareket Partisi Ordu İl Başkanlığı görevine yeniden seçilen Enginyurt, bu görevinde 2014 yılına kadar kaldı. 2014 yerel seçimlerinde MHP’den Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu ancak seçilemedi. Haziran 2015 milletvekilliği seçimlerinde MHP’den Ordu 1.sıra milletvekili adayı oldu ancak yine seçilemedi. 

Enginyurt daha sonra 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri Milliyetçi Hareket Partisi’nden 27. Dönem Milletvekili Adayı oldu ve seçildi. MHP İl Başkanı Köksal Yılmaz ve bir grup partili ile Ordu Adliyesine gelen Enginyurt, İl Seçim Kurulu yetkililerinden mazbatasını aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir