Suyun Kaldırma Kuvvetini Bulan Kişi Kimdir? Nasıl Bulmuştur?

Suyun kaldırma kuvvetini bulan kişi kimdir? Suyun kaldırma kuvvetini hangi adam bulmuştur? Eğer fizik ve matematik ile ilgili iseniz suyun kaldırma kuvvetini bulan kişiyi de muhakkak bilmelisiniz. Peki kimdir bu suyun kaldırma kuvvetini bulan kişi? 

Suyun kaldırma kuvvetini bulan kişi, milattan önce 3. yüzyılda yaşamış, dönemin ünlü matematikçi, fizikçi ve filozofu Arşimet’tir. Arşimet, suyun kaldırma kuvvetini bulan kişi olarak tarihte önemli bir yere sahiptir. Peki Arşimet, suyun kaldırma kuvvetini nasıl bulmuştur? 

Rivayete göre bir gün hamamda yıkanan Arşimet, hamamda tasın suyun üstünde yüzdüğünü görmüş ve “evraka evraka” diye diye bağırır. Bir diğer rivayete göre Arşimet, küvete ayağını daldırdıktan sonra suyun taştığını, oturunca ise suyun küvetten döküldüğü görür. Bunun üzerine ise evraka evraka yani “buldum buldum” diye bağırır. 

Peki Arşimet Sadece Suyun Kaldırma Kuvvetini mi Bulmuştur? 

Peki Arşimet sadece suyun kaldırma kuvvetini mi bulmuştur? Herkesin aklında olan soru bu: Arşimet, sadece suyun kaldırma kuvvetini mi bulmuştur? Cevap hayır. Arşimet sadece suyun kaldırma kuvvetini bulan kişi değil aynı zamanda pek çok icadın da mucididir. Neleri bulmuştur? 

Arşimet, dönemine göre çok ileride olan birtakım buluşlar ortaya koymuştur. İşte Arşimet’in icatlarından birkaçı:

İlginizi Çekebilir:  Kükürt Nedir? Nasıl Elde Edilir?

• Bileşim makaralar 

• Sonsuz vidalar 

• Hidrolik vidalar

• Yakan aynalar 

Arşimet sadece fizik alanında değil matematik ve geometri alanlarında da günümüzde hala geçerliliğini koruyan birtakım kanun ve buluşlar ortaya koymuştur. 

Arşimet’in geometriye olan en önemli katkılarından biri de pi sayısını bulmasıdır. Bir kürenin yüzölçümünün ve hacminin aynı olduğunu kanıtlayan pi sayısı, günümüzde hala kullanılır. 

Arşimet ayrıca ilk kez “denge prensiplerini” ortaya koyan çağın çok ötesinde olan bir bilim insanı olmuştur. Bu prensibini ise “eşit kollara asılmış eşit ağırlıklar dengede kalır” sözüyle desteklemiştir. 

Arşimet, modern matematiğin, geometrinin ve fiziğin babası olarak kabul edilir. Yaptığı çalışmalar ve eserleri ile yaşadığı çağın çok ötesinde bir isim olmuştur. 

Arşimet, rivayete göre bilime o kadar sevdalı biriydi ki kendisini öldürmeye gelen Romalı askerleri çözdüğü bir matematik sorusuna dalmasından dolayı fark edememiştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara