Gündelik Hayat

Cepken Nedir? Nasıl Bir Giysidir?

Cepken nedir? Cepken nasıl bir giysidir? Eski ve yeni cepken nedir? Bu yazımızda kısaca cepkenden söz edeceğiz. “Açıver açıver cepkenini elmas gerdan görünsün” sözlerinin yer aldığı “kırmızı buğday” isimli türküde de cepken sözcüğü yer almaktadır. Buradan gelenler için. Ayrıca bu yazımızda cepkenin nasıl kombin edileceği hakkında da birkaç tavsiye vereceğiz. 

Eski Cepken 

Genellikle çuhadan yapılan ve gömlek üzerine giyilen, arka tarafı düz, ön tarafı örgülü-işlemeli, kolları uzun ve yırtmaçlı, yakasız ve belden yukarı giyilen bir giysidir. Yöresel bir giysi olan cepken hem kadınlar hem de erkekler tarafından da giyilir. 

Yeni Cepken 

Polyester iplikten veya pamuktan yapılan, gömlek üzerine giyilen, ön ve arka tarafı düz veya örgüsüz-işlemesiz olan kolsuz, yakasız belden yukarı giyilen bir giysidir. Günümüzdeki adı “yelek” olmuştur. Yine günümüzde daha çok erkekler tarafından tercih edilen bir model/tarz olmuştur. Ceket altına birlikte giyilebilen cepken, sadece gömleğin üstüne de giyilebilir. 

Cepken Modeli Nasıl Kombin Edilir? 

Cepken veya yelek. Genellikle gömlek üzerine giyilir; siyah, kahverengi ve bilumum koyu renklerle giyilmesi uygundur. Rengiyle ahenkli pantolon veya ceketle harika bir kombin yapabilirsiniz. Bugünlerde her ne kadar apaçi stili olarak görünse de iyi bir kombinle harika bir görünüme sahip olabilirsiniz. Eski cepkenlerde stilinizi biraz değiştirmeniz gerekebilir. Oduncu gömleği veya kadife pantolon ile iyi bir görüntü oluşturabilir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi