Klima Derecesi Yakıtı Etkiler mi?

Yaz günlerinde klima yakıtı etkilese de hele ki çok sıcak şehirlerde mutlaka kullanılıyor. Bazen derecesi ayarlanmadan rastgele son ayarda açılıp kullanılıyor. Bazen ise klima derecesi yakıtı etkiler diye düşünüldüğünden en kısık ayarlarda açılıyor. Açtık bari sonuna kadar açalım diyenlerdenseniz aslında çok bir kaybınız olmayacağını bu yazıda size açıklayacağız.

Klima sistemi motora bağlı V kayışı kasnağından güç alarak çalıştığından dolayı motora ekstra bir yük yükler ve performansı etkilediği gibi bir miktar yakıt artışı gözlemlenecektir. Fakat klima derecesi yani kademesi yakıtı etkiler mi? Gelin cevaplayalım. A/C tuşuna bastığınız an klima devreye girer ve klima kompresörü çalışmaya başlar klima kademesini artırdığınızda aslında sadece teoride kalacak derecede küçük farklar olur ve klima kademesi yakıtı etkilemez.

Sıcak Klima Benzin Yakar mı?

Aynı şekilde sıcak klima derecesinde bir fark olmayacağı gibi, motor yeteri kadar ısındığı durumlarda motorun sıcağını içeri vereceğinden dolayı klima sistemi çalışmayacaktır. Fakat bazı araçlarda A/C açık konumda ise klima çalışma moduna girdiğinden motor ısındıktan sonra manuel olarak kapatmakta yakıt açısından fayda olacaktır.

Klima Benzinden mi Yer? LPG’den mi?

LPG türü yakıt kullanan araçlar nasıl ki sadece ilk çalışmada az bir miktar benzin kullanıp LPG’ye geçiyorsa (ki böylesi daha sağlıklıdır bu mantık yeni sistem sıralı LPG’lerde vardır) klimada da aynı şekilde motor ısındıktan sonra motor gibi LPG’den yer ayrıca benzin tüketmez.

Klima derecesi yakıtı etkilemese de yüksek derecede tutulması aşağıda sıkıntılara sebep olabilir;

  • Aracın içindeki ve dışındaki sıcaklık farkı çok yüsek olacağından dolayı sizi hasta eder,
  • Yüksek ayarda açık bir klima özellikle uzun yolda gürültü yüzünden ilk bir saatten sonra sizi bir hayli rahatsız edebilir.

Bunların dışında yakıt tasarrufu ile alakalı bir problem bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting