Otomobil

Clio Kontak Arızası Kontak Dönmüyor Direksiyon Kilidi Uyarısı Çözümü

Clio model araçlarda sık karşılaşılan bir diğer problem de kontakla ilgili olan problemlerdir. Bu yazımızda adım adım problemi tespit edip çözümüne gideceğiz.

Size soracağınız birkaç soruya cevap vererek adımların lütfen takip edin öncelikle aklımıza gelecek problem anahtarla ilgili olacaktır. Problem immobilizer ile alakalı ise sitemizde aratarak diğer yazıya ulaşınız. Anahtarınız kontağa girdiğinde dönüyor fakat araç çalışmıyor ve direksiyon kilidi açılmıyor ise anahtarı yeni kopyalattığınızdan hatalı bir işlem yapılmış ve anahtarı tanımıyordur. Bu durumda aracın varsa orjinal anahtarıyla kontrol ederek problemin devam edip etmediğinden emin olunuz.

Eğer bu adımı atladıysanız anahtarınız doğru bir şekilde çalışıyor ama kontak dönmüyor olabilir. Bu özellikle Clio 3 kasalarda çok sık karışılaşılam bir hatadır. Anahtar aşındığında kontak yuvasını da arızalandırarak dişlilerini bozar. Bu aynı zamanda direksiyon kilidi uyarısı vermesine de sebep olur. Problemi tam olarak teşhis etmek için kontağın yerinden tamamen sökülmesi gerekmektedir. Bundan dolayı anahtarcıya gidip sadece anahtar ile uğraşarak zaman ve para kaybetmeyin.

Kontak yuvasının tamiri çoğunlukla mümkün olsa da yazı başlığında da gördüğünüz bu parçanın tamamen değişmesi en sağlıklısı olacaktır.

Direksiyon kilidi arızası ise kontakla ilgili problemi çözdüğünüzde kendiliğinden çözülecektir. Bu hatayı vermesinin sebebi kontakta anahtarın dişli kanallarına tam oturmaması ve güvenlik sebebiyle direksiyon kilidinin açılmamasıyla alakalıdır. Bu arızanın sürüşle hiçbir alakası yoktur. Aracı çalıştırabildiğiniz sürece yola devam edebilirsiniz. Fakat ters bir noktada aracınızı park ettiğiniz ve geri döndüğünüz esnada bu aksi hatayla karşılaşmamak için biran önce tamir en doğrusu olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken son nokta ise aracınızın kontak dişlisini zorlayarak tahrip ettikten sonra hatayı çözdüğünü iddaa eden ustalardır. Her konuda özellikle uyardığımız gibi burda da işinin ehli ustaya başvurmanız en iyi çözüm olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds