Çocukları Sevmekten Çekinir Olduk!

Ülkemizde son zamanlarda artış gösteren çocuk istismarı haberleri ve çocuklara yönelik cinsel saldırılarla artık eski çocuk sevgimize de gölge düştü. Yanlış anlarlar korkusuyla çocuklara türlü şaklabanlıklar, muziplikler yapmaktan imtina ediyoruz. Öyle bir hal aldı ki bu, çocuklarla göz göze gelmemeye çalışıyor, gözlerimizi özellikle anne babasının yanında onlardan ayırmak zorunda kalıyoruz. 

Bu suçu, şu veya bu kesime yıkmak mantıksız. Son 20 yılda hem dünyada hem de ülkemizde artan bir şey bu. 

Eskiden olsa, çocukları güldürmek için çeşitli şakalar, komiklikler yapardık oysa şimdi bunu yapmaktan çekiniyoruz.

Aramızdaki kötü niyetliler yüzünden saf sevgimizi de onlara göstermenin artık zamanının geçtiğini anlamak da üzücü bir durum. Çocukların denetimli geniş alanlarda yetiştiği Avrupa standartları, ülkemizde de artık yavaş yavaş oturmaya başladı. 

Yakın temas, öpme, makas alma, gülme veya güldürme gibi hareketler ebeveynler tarafından ‘yanlış’ anlaşılıyor. Haksız da sayılmazlar. Neden? Size neden güvensinler? Televizyonda akşam haberlerinde onlarca ‘çocuk istismarı’ haberlerine denk geliyor ve haliyle çocuğunu daha güvenli ve daha emin eller altında yetiştirmek istiyor. Bundan daha doğalı nedir ki? 

Sorun, ebeveynlere bu hissi yaşayan konjonktür. Bu konjonktürde çocuklara eskisi gibi muamele yapılması yasak, eğer akrabası veya yakını değilseniz bu tamamıyla yanlış anlaşılma nedeni. 

Uzun sözün kısası, toplumu böyle diken üstü bir meselede tedirgin hale getiren fail ve zanlıların bir daha böyle bir işe karışmaması en büyük temennimizdir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.