Deyimler ve Atasözleri

İşkembe-i Kübradan Sallamak Nedir? İşkembe-i Kübra Ne Demek?

İşkembe-i Kübradan Sallamak Nedir? İşkembe-i Kübra Ne Demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan deyimler ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca işkembeden sallamak veya işkembe-i kübradan sallamak deyiminin anlamından, kullanımından ve kökeni ile hikayesinden söz edeceğiz.

Bolca atıp tutan, bir dediği diğerini tutmayan, yalan yanlış konuşmayı kendisine düstur edinen kimseler hakkında kullanılan “işkembe-i kübra” deyimi, esasen farklı bir manayı karşılar. 

  • İşkembe: Bağırsak
  • Kübra: Büyük 

Kübra

Kebir kökeninden türeyen Kübra, Ekber ile de aynı kökten gelir. Ezandaki Allah-u Ekber tamlaması da “Allah’ın en büyük olduğunu” vurgulamaktadır. Gündelik kullanımda ise “büyük”, “kocaman” anlamlarına gelir. 

İşkembe-i Kübra Ne Demek? 

İşkembe-i Kübra ise kalın bağırsak anlamına gelir. Kaba tabirle ‘yellenmek’ anlamına gelir. Ataların bundan seneler evvel aslında toplum tarafından tasvip edilmeyen bir davranışı, dolaylama yaparak daha iyi bir kelimeyle adlandırmışlardır. 

İşkembe-i Kübradan sallamak deyimi, işkembeden sallamak deyimi ile aynı anlama gelir. Her iki deyimin anlamı da bilip bilmeden bir konu üzerinde görüş sunma, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma anlamlarını taşır. Öte yandan ağzından palavra eksik olmayan, halkın dikkatini çekmek için yalan yanlış bilgiler sunan kişiler için de işkembeden sallamak veya işkembe-i kübradan sallamak deyimi kullanılır. 

Sitemizde yer alan diğer deyim ve atasözlerini sitemizin “Deyimler ve Atasözleri” kategorisinde bulabilirsiniz. İyi okumalar. 

kaynakça:

  • lugatim.com, Kübrâ (kelime), erişim ve güncellenme tarihi: 10 Eylül 2022
  • lugatim.com, İşkembe, (kelime), erişim ve güncellenme tarihi: 10 Eylül 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.