Cruze ESP Işığı Neden Yanar?

Chevrolet Cruze model araçlarda sıklıkla kullanıcıların başının belası olan ESP ve TC ışığının anlamlarından ve muhtemel arıza sebeplerinden bahsedeceğiz. Ne kadar çok özellik o kadar çok arıza gibi bakılsa da ESP veya TC arızası aracınızın sürüş güvenliğini sağlayan sistemler olduğu için sizi yolda bırakmaz fakat biran önce tamir edilmesi gerekir. Bu tür arızaların tamir masrafları genellikle motor ve şanzıman gibi korkutucu derecede yüksek olmadığından bir an önce yetkili servise gitmelisiniz. Servise gitmeden önce muhtemel sebeplere beraber bakalım.

Cruze ESP Işığı Neden Yanar?

ESP sistemi aracınızın kaymasını önleyen çok faydalı bir sistemdir. Eğer aracınızda bir viraja girdikten sonra veya kar, buz gibi kötü hava koşulları nedeniyle bir kayma söz konusu ise aracın kaydığını belirtmek amacıyla bu ışık yanar. Eğer ışık sönmeden sürekli yanıyor ise ESP sisteminde bir arıza olduğunun habercisidir. ESP ışığı kaygan zemin işareti gibi de yanan sembolle belirebilir.

Cruze TC Işığı Neden Yanar?

Türkçesi çekiş kontrolü olan bu sistem aracınızda ani bir kalkış ya da tekerin patinaja düşmesine sebep olacak derecede bozuk ve kaygan bir yolda aracın tekerinin patinaja düştüğünü ifade eder. Aracınız otomatik olarak bu duruma müdahale ederek verilen fazla gücü kesecektir ve sizi patinaj durumundan çıkarmaya çalışacaktır. ESP ve TC ışığı beraber de yanabilir. Diğer sembolde olduğu gibi bu ışığın da sürekli yanması sistemde bir arızaya işaret eder.

Aşağıdaki sebeplerden birinden dolayı aracınız TC ve/veya ESP lambası yakıyor olabilir;

  • ABS sensörlerinde oluşan bir arıza,
  • Aracın beyninde oluşan bir karışıklık,
  • Kadran (gösterge) panelinde oluşan bir arıza nedeniylr ikisi birden sürekli yanıp sönebilir.

Bu arızaya oto elektrikçiler müdahale edemezler. Aracınızı bir yetkili servise ya da Cruze modellerindrn anlayan bir mekanik ustasına götürüp muayene ettiriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: