Cudi Dağı Nerede? Hangi İlimize Bağlı? Rakımı ve Özellikleri Nedir?

Cudi Dağı, Mount Judi ya da Arapça ismiyle Cebel-ü Cudi. Güneydoğu Anadolu bölgesinde, Şırnak şehri ile Silopi ilçesi arasında bir noktada bulunan, pek çok semavi din ve özellikle İslam Dini için oldukça önemli bir dağdır. Dağ, İslam inancına göre Nuh Tufanından sonra Hz. Nuh’un gemisinin karaya oturduğu yer olarak belirtilmektedir. Cudi Dağı aynı zamanda, 1990’lı yıllardan bugüne kadar Türkiye ve terör örgütü PKK arasında geçen çatışmaların en yoğun olarak geçtiği yerlerden biri olması bakımından da önemli bir coğrafi bölge. Cudi Dağı hakkında bilgi. Cudi Dağı Nerede? Cudi Dağı Önemi? Cudi Dağı Özellikleri?

İlginizi Çekebilir:  Haseke Nerede? Stratejik Önemi Nedir?

Cudi Dağı Nerede?

Cudi Dağı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli dağlarından biridir. Şırnak il merkezi ile Silopi ilçe merkezi arasında, Irak sınırına 15 km mesafede bir yerdir.

Cudi Dağı Özellikleri Nelerdir? 

Oldukça kurak bir coğrafyada bulunan Cudi Dağı’nın yüksek bölümleri çok yağış alır. Bu nedenden ötürü 1.500-2.000 metreleri arasında çam ve meşe ormanları sık görülür. Türkiye-Irak sınırına 15 kilometrelik bir mesafede bulunan ve elips biçiminde olan Cudi Dağı üzerinde 2.000 metrenin üzerinde dört tane zirve bulunur. Bu zirvelerden 2.017 metre yükseklikte olan zirve, “Nuh Peygamber Ziyaret Tepesi” olarak anılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Prut Nerede? Prut Nehri Nerededir?

Cudi Dağı ile ilgili olarak en çok dile getirilen rivayet ise Hz. Nuh’un gemisinin burada karaya oturduğu yönündedir. Pek çok İslam alimine göre Nuh’un gemisi, Cudi Dağı’nda karaya oturmuştur. Yabancı kaynaklarda da Cudi Dağı’nın Hz. Nuh’un gemisinin karaya oturduğu “dağ” olarak geçtiği bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Karpatlar Nerede? Karpat Dağları Hakkında Detaylı Bilgiler

Cudi Dağı Coğrafi Koordinatları

Cudi Dağı’nın coğrafi konumu 37° 22′ 37″ Kuzey ile 42° 27′ 17″ Doğu GPS koordinatlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat