Coğrafi Bölgeler

Karpatlar Nerede? Karpat Dağları Hakkında Detaylı Bilgiler

Karpatlar veya Karpat Sıradağları, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, Ukrayna ve Romanya ülke topraklarını kapsayan uzunluğu 1.495 km; genişliği 10 ile 150 km arasında değişen sıradağlara verilen isimdir. 

Güneydoğu Polonya’da, Çek ve Slovakya hududunda başlayan Karpatlar, Ukrayna’nın güneybatısı ile Romanya’nın kuzeyinde bir yay halini alır ve Eflak-Boğdan ovalalarına doğru aşağı bir yön izleyerek uzanır. 

Harita üzerinde hilal şeklinde uzanan Karpatlar Doğu, Batı ve Orta olmak üzere üçe ayrılır. 

Batı Karpatlar

Çek-Slovakya-Polonya topraklarındaki bölümdür. Bölgenin önemli yükseltileri arasında şu dağlar vardır:

1-) Yukarı Tatra Dağı (2.655 m) 

2-) Aşağı Tatra Dağı (2.043 m) 

 Doğu Karpatlar

Ukrayna ve Romanya topraklarındaki bölüm olarak adlandırılır. 

Orta Karpatlar 

Ukrayna’nın Lviv kentinin güneyinde Budapeşte’nin kuzeyinde yer alan bölgedir. Orta Karpatlar üzerine bulunan dağlar ise şunlardır:

1-) Rodna (2.300 m)

2-) 1.000 -1.500 m yüksekliğindeki Oaş ve Gutu Dağları (bu dağlar volkanik kökenli yükseltilerdir).  

Karpatlar’ın yüksek kesimlerinde yer yer küçük göllere ve buzul kalıntılarına rastlanmaktadır. 

İklim 

Karpatlar’ın güney kesimlerinde Akdeniz iklimi hakimken diğer kesimlerinde “karasal iklim” hakimdir. Bu bölgelerde kışlar karasallığın geniş yer tutmasından dolayı uzun ve sert geçmektedir. Öte yandan Karpatlar’da kalıcı kar sınırı yüksek olmakla birlikte kar uzun süre dağ sırasının üzerlerinde kalır. 

Karpatlar, doğal güzellikleri ile de ziyaretçilerini büyülüyor.

Bitki Örtüsü 

Karpatlar’ın eteklerinde yapraklı ormanlara rastlanırken yukarı doğru çıkıldıkça karasallığın artmasından dolayı iğne yapraklı ormanlara rastlanılmaktadır. 1800-2000 metre aralığında ise bitki örtüsü yerini alpin çayırlarına bırakır. 

Nehirler 

Karpatlar’ın güneydoğusunda yer alan önemli nehirler arasında Mureş bulunurken güneybatısında Morava, Van, Hron, Tisa gibi nehirler bulunur. Bu nehirler bölgedeki ovaları suladıktan sonra Tuna Nehri’ne katılırlar. Bölgenin kuzey eteklerinde doğan akarsular ise Vistul ve Dnyestr nehirlerini beslemektedir. 

Ekonomik Faaliyetler 

Karpatlar, son zamanlarda yapılan yatırımlarla dağ ve kış turizmi açısından önemli bir yer haline getirilmeye çalışılıyor. Öte yandan dağ havzasında yaşayan halkın büyük bir kısmı geçimini hayvancılık, ormancılık ve sınırlı alanlardaki tarım etkinlikleri gibi birincil ekonomik faaliyetlerde çalışmaktadır. Öte yandan nehirlerin açmış olduğu vadilerde çağlayanlar üzerine kurulan hidroelektrik santralleri ile enerji üretimi amaçlanmaktadır. 

Ekstra Bilgiler

Ünlü Fransız yazar Jules Verne’in Karpatlar Şatosu adında bir hikaye kitabı bulunmaktadır.

Öte yandan bir dönem Galatasaray forması giyen George Hagi ise Karpatlar’ın Maradona’sı olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds