Gabar Dağı Nerede? Hangi İlimize Bağlı? Rakımı ve Özellikleri Nedir?

Gabar Dağı nerede? Gabar Dağı Rakımı Nedir? Gabar Dağı Özellikleri Nelerdir? Gabar Dağı PKK İçin Neden Üs Olarak Kullanılıyor? Gabar Dağı hakkında tüm bilgiler bu yazımızda.

Bağlı Olduğu İl: Şırnak
Rakım: 1850

Gabar Dağı Nerede? 

Gabar Dağı, bir diğer adıyla Küpeli Dağı. Şırnak’ta önemli dağlardan biri. Yüksekliği 1850 metre olan Gabar (Küpeli) Dağı, Şırnak’ın 20 km batısında yer alıyor. Güneydoğu Toros sıradağlarının üzerinde yer alan Gabar (Küpeli) Dağı’nın Güney’inde Dicle Nehri, Güneydoğusunda Cudi Dağı, kuzeyinde Eruh Dağları yer almaktadır.

Özellikle 1990’lardan sonra tırmanışa geçen terör örgütü PKK’nın faaliyetleri Şırnak dağları üzerinde yoğunlaşmıştır. Özellikle Kato, Cudi ve Gabar Dağları, terör örgütlerinin faaliyetlerinin yoğunlaştığı yerlerin başında geliyordu.

İlginizi Çekebilir:  Küçük Bir Dünya: Ruhr

PKK Neden Gabar Dağını Seçiyor?

Haber 7’nin internet sitesinde yer alan habere göre 1990-96 yıllara arasında dağlarda teröristlerle savaşan Gazi Üsteğmen Abdullah Ağar (40), Gabar Dağı için şu ifadelere yerdi. İfadesi, PKK’nın neden Gabar Dağını seçtiğinin tam anlamıyla cevabı:

1700-1800 metre yüksekliğindeki Gabar Dağı, Şırnak’ın 20 km. batısındadır. 300 metrelik uçurumlar bloğu vardır. Bu bölgeye Gabar aynası denir. Gabar hırçındır, arazi yapısı, havası hırpalar insanı. Dağla, havayla, kendinizle ve teröristle mücadele edersiniz. “Kokurgan” adı verilen ve derinliği 50 metreyi bulan çukurlar bulunur. Her yer kayalıktır. Çukurların içinde meşelikler vadır. Girintisi çıkıntısı çoktur. 10 metre çıkıp 10 metre inmek zorunda kalırsınız. Normalde saatte 4 kilometre yol katedilirken, Gabar’da 6 kilometreyi bir gecede ancak giderdik.

Pusu için çok uygundur

Bu dağda mücadele yorucu ve yıpratıcıdır. Görmediğiniz düşmanla görünerek mücadele etmek zorunda kalırsınız. Asker için her anıyla tehdit demektir. PKK, arazi yapısından ötürü Gabar’da kolayca saklanabilir, barınabilir, eğitim yapabilir ve askeri gözetleyebilir. İklimi de yumuşak olduğu için yaz kış barınabilirler. Gabar’da Botiş mevkiinde pek çok kez askerimizi pusuya düşürmek istemişlerdir.

Gabar Dağı Özellikleri

İlginizi Çekebilir:  Hürmüz Boğazı Nerede? Kapatılırsa Ne Olur?

Gabar Dağı üzerinde pek çok endemik bitki türleri yetişmektedir. Terör örgütü PKK’nın faaliyetleri ve bölgenin son derece güvensiz ve insan yaşamı için tehlikeli olması nedeniyle bölge yerleşime kapalıdır.

Meşe ağaçları ile kaplanmış geniş alanlar, sarp kayalıklar, ardıç toplulukları Gabar Dağı’nın önemli özelliklerinden biridir.

İlginizi Çekebilir:  Golan Tepeleri Nerede ve Stratejik Önemi Nedir?

Dağ Üzerinde Yetişen Bitkiler

Gabar Dağı üzerinde pek çok endemik bitki türleri yer almakla birlikte meşe, ardıç ve dağ bozkırı da dağın bitki örtüsünü oluşturan unsurlar.

Dağ Üzerinde Yaşayan Hayvanlar

Dağ üzerinde yaşayan hayvanlar, Kızıl akbaba ve tavşancıl gibi daha çok yırtıcı kuşlardır. Yalıçapkını, boz çitne alanda yaşayan kuşlar da dağ üzerinde yaşayan hayvanlardır. Çizgili sırtlan, dağ keçisi, vaşak dağ çevresinde yaşayan memelilerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat