Eleştiri

Cumhuriyet Kadını Nedir? Kime Denir?

Cumhuriyet kadını nedir, özellikleri nelerdir, cumhuriyet kadını kime denir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “cumhuriyet kadını”ndan söz edeceğiz.

Cumhuriyet Kadını Nedir?

Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, vatanını ve milletini seven, toplumun mutluluğu ve refahı için çalışan, emekçi ve çalışkan kadınlarımıza “cumhuriyet kadını” denir.

Kendi ayakları üzerinde durabilen, çağdaş, modern, kültürlü kadınlara cumhuriyet kadını ifadesi kullanılmakta ve bu özelliklere sahip kadın bireyler için cumhuriyet kadını yakıştırması yapılmaktadır.

Eleştiri-Yorum-Kırmızı Çizgi

Kadının bir kimlik üzerinden karakterize ve sembolize edilmesi hayli ilginç. Bundan daha da ilginç olanı ise bir kadını elbiseleri, giydiği gömleği, ayakkabısı ve dekoltesi ile ölçen bir zihniyetin aymazlığını kendi içlerinde yaşamayı tercih etmek yerine karşı çıkanların sözlerine itiraz etmekte kendilerini oldukça haklı bulmalarıdır.

Cumhuriyet’i biz böyle kazandık yazılı fotoğrafı bilmeyen yoktur. Hatta cumhuriyet değil; cümhuriyettir. Cumhuriyet kadınını Dilek İmamoğlu‘nun giydiği elbise kadarıyla tanımlayabilen insanlara bu fotoğrafı göstermek gerekiyor veya Nene Hatun’u. Bu kahraman ve cefakar Anadolu kadınlarının hangileri Cumhuriyet kadını? Bırakın o bu kadını, bu şu kadını sözlerini!

Cepheye kundaktaki bebeği ile karda kışta silah taşıyan kadınları ne diye tanımlamak gerekiyor? Bir kadının Cumhuriyet statüsünde bir kadın olması için evvela ne yapması gerekiyor? Açıkça söylemek gerek. Nedir bazı kadınları Cumhuriyet kadını yapan şey?

Görünüşünde Cumhuriyet kadını özünde cumhuriyetin anlamından habersiz kadınların kaçta kaçını cumhuriyetimizin kadını olarak ilan edeceğiz. İnsanın gölgesiyle tanımlandığı bir çağda yaşıyoruz ve niteliğin gün geçtikçe nicelik karşısındaki ağır mağlubiyetini izliyoruz.

Dilek İmamoğlu’nun cumhuriyet kadını olmayı hak edecek neyi var? Eşinin yanında boy göstermese kim bilecekti kendisini? Ne yapmıştır örneğin bu ülkeye katkı sağlayacak? Okul mu açmış, öğrencilere destek mi vermiş, burs mu bulmuş, akademik bir çalışma mı yapmış, hangi konuyu aydınlatmış?

Mezarlıkta Fatiha okunmasının bilmeyecek kadar ”kültürsüz” ve daha doğrusu bu kültüre Fransız bir Cumhuriyet kadını nasıl olabilir? Biz hangi ülkenin Cumhuriyetini yaşıyoruz? Ya da bizim Cumhuriyet kadınlarımız bizim ülkemiz için çalışmayacaksa başka ne için kim için çalışacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds